Zgarnij zniżkę 40%
🔥 Akcje wybrane przez AI w strategii Tytani technologiczni zyskały jak dotąd +7,1% w maju.
Przyłącz się, póki akcje są GORĄCE.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Polska zieloną wyspą nieruchomości komercyjnych

Opublikowano 29.03.2024, 15:20

Kanadyjski fundusz inwestycyjny za jednego dolara sprzedaje biurowiec na Manhattanie w Nowym Jorku. W Niemczech średnie ceny biurowców o przychodach 10 mln euro rocznie obniżyły swą wartość z 416 mln euro do 227 mln euro, a więc niemal o połowę.

Banki kredytujące inwestycje w biurowce i budynki komercyjne znalazły się w tarapatach finansowych. Dotyczy to przede wszystkim Ameryki Północnej, ale również Europy Zachodniej.

- W tym samym czasie Polska jest „zieloną wyspą” dla nieruchomości komercyjnych, a firmy deweloperskie i fundusze działające w naszym regionie wybrały się na zagraniczne łowy - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Mroczek, wiceprezes agencji doradczej Cream Property Advisors. – Przykładem Panattoni, który na południu Anglii rozpoczął budowę centrum logistycznego.

Panattoni nie jest wyjątkiem. Kolejne inwestycje z udziałem polskich inwestorów są przygotowywane w Belgii i Holandii. Regres na rynku nieruchomości komercyjnych spowodował, że pojawiły się tanie aktywa.

Fundusze zwiększają jednak swoje inwestycje zwłaszcza w Polsce.

Panattoni, najaktywniejszy deweloper nieruchomości przemysłowych na świecie, na realizacje inwestycji w Polsce w 2023 r. uzyskał 29 kredytów bankowych na łączną kwotę przekraczającą 800 000 000 euro.

Focus Estate Fund w 2023 r. kupił od Raiffeisen Bank International centrum handlowe Ferio Legnica. Po akwizycji obiektu o powierzchni najmu 13,2 tys. mkw. aktywa należące do funduszu w Polsce osiągnęły wartość ok. 65 mln euro (fundusz ten również inwestuje właśnie w Wielkiej Brytanii).
- W Polsce wyceny na rynku nieruchomości komercyjnych są stabilne, a sytuacja na tym rynku jest bardzo zdrowa – komentuje Grzegorz Mroczek z Cream Property Advisors.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.