Zgarnij zniżkę 40%
🔥 Akcje wybrane przez AI w strategii Tytani technologiczni zyskały jak dotąd +7,1% w maju.
Przyłącz się, póki akcje są GORĄCE.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Raport tygodniowy – waluty świat

Opublikowano 22.02.2016, 07:43
EUR/USD
-
GBP/USD
-
USD/JPY
-
USD/CAD
-

EUR/USD EUR/USD EUR/USD

Luty na rynkach głównych walut rozpoczął się od znaczącego osłabienia dolara amerykańskiego, co miało decydujący wpływ na trendy głównych par. Osłabienie amerykańskiej waluty w pierwszych miesiącach bieżącego roku jest dla nas scenariuszem bazowym, o którym pisaliśmy w naszym raporcie rocznym z połowy grudnia 2015. Patrząc na indeksy dolarowe wydaje się, że taki trend USD z większymi czy mniejszymi korektami powinien dominować w ciągu najbliższych tygodni.

Na rynku EUR/USD, umocnienie amerykańskiej waluty doprowadziło do dynamicznych wzrostów kuru tej pary i w konsekwencji wybicia górą ze średnioterminowej konsolidacji. Jak widać na drugim z powyższych wykresów rynek dotarł do ważnych oporów wskazywanych w poprzednim raporcie i w piątek zaczął się cofać. Moim zdaniem to cofnięcie jest ruchem korekcyjnym i taka interpretacja będzie dla mnie obowiązująca dopóki nie cofniemy się głębiej niż do strefy 1,1075-1,1050, gdzie widzę najbliższe, lokalne wsparcia. Główne wsparcie znajduje się z kolei na 1,100, a jego geneza została pokazana na pierwszym wykresie. Moim zdaniem testy pierwszych z ww. wsparć powinny nastąpić w pierwszej części nadchodzącego tygodnia, a poważne uaktywnienie strony popytowej w ich pobliżu jest wysoce prawdopodobne.

Patrząc na ten rynek w średnim terminie wydaje się, że jesteśmy obecnie w kolejnej, cyklicznej „nodze” wzrostowej w obrębie budującej się od marca 2015 konsolidacji. Pytanie jaki charakter będzie miała ta konsolidacja. Czy będzie raczej pozioma czy też będzie np. tzw. korektą płaską rozszerzoną (3-3-5). W pierwszym z ww. przypadków celem dla tego rynku w średnim terminie byłyby okolice 1,16, a zmienność kuru tej pary byłaby zapewne spora. W takim wariancie obecnie moglibyśmy oczekiwać dużego cofnięcia zapewne poniżej ww. wsparć. Drugi ze scenariuszy (korekta płaska rozszerzona), to budowanie impulsu wzrostowego od minimum z grudnia 2015. W tym przypadku, przed nami byłyby duże i dynamiczne wzrosty, a średnioterminowe cele należałoby moim zdaniem podnieść do okolic 1,18-1,20 EUR/USD. Jak zatem widać kluczem wydaje się być głębokość obecnej korekty, a to oznacza, że pierwsze odpowiedzi powinniśmy poznać w nadchodzącym tygodniu.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

EUR/USD

WSPARCIE

OPÓR

Najbliższy

1,1075

1,1244

Istotny

1,1000

1,1388

USD/CAD USD/CAD USD/CAD

Zejście poniżej 1,37 i dynamiczna kontra strony popytowej, to najkrótszy opis zachowania rynku USD/CAD z minionego tygodnia. Techniczną przyczyną tej reakcji popytu wydaje się być test okolic górnych ograniczeń średnioterminowej strefy wsparć, którą pokazałem na pierwszym z powyższych wykresów. Ładna formacja tygodniowego młota powinna wspierać stronę popytową na początku nadchodzącego tygodnia, jednak struktury ostatnich ruchów obserwowane na danych intraday nie są już tak optymistyczne. Te ostatnie sugerują raczej rozwijanie impulsu spadkowego, jednak aby tak się stało nie powinniśmy pokonać poziomu 1,3950 (patrz drugi z powyższych wykresów). Z racji tego, że po sesji piątkowej jesteśmy już blisko tego poziomu, początek nadchodzącego tygodnia powinien przynieść odpowiedź na pytanie o kierunek dalszego trendu USD/CAD. Ewentualne mocne odbicie od ww. oporów powinno otworzyć drogę do głębszych spadków tego rynku. Kolejne wsparcia pokazałem na powyższych wykresach.

USD/CAD

WSPARCIE

OPÓR

Najbliższy

1,3686

1,3950

Istotny

1,3565

1,4115

GBP/USD GBP/USD GBP/USD

Wybicie górą z opisywanego w raportach porannych trójkąta zaowocowało dynamicznym wzrostem kursu GBP/USD w pierwszej części minionego tygodnia. Jak widać jednak na drugim z powyższych wykresów po dotarciu do bardzo ważnych oporów znajdujących się na 1,4680 rynek ponownie dość mocno się cofnął. Jak na razie jednak cofnięcie to można interpretować jako korektę i taki będzie wariant preferowany dopóki nie zejdziemy poniżej wsparcia na 1,4440. Genezę tego wsparcia pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Niestety patrząc na wykres indeksu reprezentującego siłę funta można dopatrzyć się przyszłych problemów brytyjskiej waluty, a to miałoby zapewne pro spadkowy wpływ na rynek GBP/USD. Co mogłoby zmienić taki obraz ? Moim zdaniem kurs GBP/USD musiałby dotrzeć do okolic 1,4670, gdzie znajdują się ważne opory. Myślę, że więcej wskazówek odnośnie dalszego trendu tej pary będziemy mieć za kilka sesji.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

GBP/USD

WSPARCIE

OPÓR

Najbliższy

1,4440

1,4670

Istotny

1,4260

1,4715

USD/JPY USD/JPY USD/JPY

Dość niespodziewany zwrot oglądaliśmy w minionym tygodniu na rynku USD/JPY, a skala oglądanego spadku spowodowała zanegowanie sygnałów pro wzrostowych, które zostały wygenerowane w ostatnim tygodniu stycznia. Z obecnej perspektywy wygląda na to, że scenariusz zakończenia średnioterminowej korekty stał się nieaktualny i obecnie rynek ten będzie zmierzał ponownie do dolnych ograniczeń trendu bocznego, które znajdują się w okolicach 115 USD/JPY. Zanim jednak taki ruch nastąpi oczekuję wyraźnego odbicia, które powinno pojawić się na początku nadchodzącego tygodnia. Celem dla takiego odbicia powinna być strefa 118,5-119,50, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Jeśli opisany wyżej scenariusz będzie realizowany, to w okolicach 115,0-114,50 oczekiwałbym kolejnego ataku strony popytowej. To tyle co obecnie można napisać o rynku USD/JPY.

USD/JPY

WSPARCIE

OPÓR

Najbliższy

115,80

118,50

Istotny

114,50

119,50

Tomasz Marek

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.