Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

RPP nie boi się wyższej inflacji

Opublikowano 16.05.2019, 11:47
Zaktualizowano 14.05.2017, 12:45

W dalszym ciągu motorem zmienności na rynku pozostają doniesienia odnośnie poczynań amerykańskiego prezydenta w kwestiach handlowych. Rynki żyją w niepewności odnośnie tego czy Trump zdecyduje się na nałożenie ceł na samochody importowane z Europy, choć zgodnie z ostatnimi doniesieniami decyzja w tej kwestii może zostać odłożona na pół roku. Nadzieja, że bojowe nastawienie Trumpa ulegnie złagodzeniu przyczyniła się wczoraj do poprawy nastrojów rynkowych, co pozwoliło złapać oddech instrumentom innym niż tym zaliczającym się do grupy tzw. bezpiecznych przystani. Podczas czwartkowej sesji zostaną opublikowane dane z amerykańskiego rynku nieruchomości oraz indeks Filadelfia Fed. Ponadto wobec braku istotniejszych publikacji dzisiaj, rynki mogą pozostawać pod wpływem wypowiedzi przedstawicieli Fed i EBC.
Na rynku krajowym uwagę będzie przyciągał odczyt inflacji bazowej CPI w kwietniu, który powinien potwierdzić oczekiwany wzrost tego wskaźnika do 1,7% r/r.


Zgodnie z konsensusem rynkowym majowe posiedzenie RPP nie przyniosło przełomu. Główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 1,5%. W dalszym ciągu dominuje w Radzie stanowisko prezesa Glapińskiego, że najprawdopodobniej stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca obecnej kadencji RPP. Perspektywy dla krajowej koniunktury pozostają korzystne pomimo oczekiwanego stopniowego obniżania się tempa wzrostu PKB. Wydaje się, że dopiero w sytuacji dalszego przyśpieszenia presji inflacyjnej i ryzyka długotrwałego przekroczenia przez inflację CPI górnego ograniczenia przedziału dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego, jastrzębie skrzydło w Radzie byłoby w stanie przeforsować podwyżkę stóp przy braku gwałtownego załamania się tempa wzrostu gospodarczego.


Indeks dolara powrócił powyżej poziomu 97 pkt., choć wczorajsza świeca na wykresie dziennym wskazuje na niezdecydowanie rynku. Opublikowane wczoraj dane z USA były mieszane. Z jednej strony pozytywnie zaskoczył wyższy niż oczekiwano odczyt indeksu NY Empire State w maju. Z kolei rozczarowały dane o sprzedaży detalicznej, która spadła o 0,2% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu, co wskazuje na pogorszenie się konsumpcji. Słabszy wynik zanotowała także produkcja przemysłowa, która w kwietniu obniżyła się o 0,5% w skali miesiąca, co sugeruje, że globalne spowolnienie nie pozostaje bez wpływu na USA.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .


USD/PLN

RPP nie boi się wyższej inflacji


USD/PLN po raz kolejny wybronił strefę oporu w rejonie 3,8585-3,8639 w postaci tegorocznych maksimów lokalnych, co przyczyniło się do odreagowania ostatnich wzrostów. Notowania powróciły poniżej linii tenkan na poziomie 3,8360, co otwiera drogę do pogłębienia spadków w okolice kijun sen, która zbiega się z 50-okresową średnia EMA w skali D1 na poziomie 3,8180.

GBP/USD

RPP nie boi się wyższej inflacji


Przełamanie linii poprowadzonej po minimach lokalnych z lutego i kwietnia tego roku doprowadziło do pogłębienia spadków na GBP/USD. Notowaniom także ciążą jak na razie bezowocne rozmowy dotyczące umowy ws. Brexitu. Techniczny obraz rynku sprzyja stronie podażowej, co może stać się impulsem do dalszych zniżek w rejon 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z poziomu 1,2437, tuż poniżej którego wypada lokalny dołek z 14.II.2019 r. Najbliższy opór wyznaczają okolice 1,2900.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.