RPP nie lubi być przewidywalna

Opublikowano 05.03.2015, 10:03
EUR/USD
-
USD/PLN
-
EUR/PLN
-
CHF/PLN
-
GBP/PLN
-

Wiadomością dnia jest obniżka stóp procentowych o 0,50%. Rada postanowiła nie obniżać o 0,25% i obserwować co się wydarzy. Czy to słuszna koncepcja? Czas pokaże. Rynki walutowe zostały uspokojone deklaracją o końcu cyklu obniżek stóp w Polsce.

Wczoraj zgodnie z przewidywaniami królował temat stóp procentowych i decyzji RPP. Rada zaskoczyła analityków i obniżyła stopy aż o 0,5%. Tak silny ruch zaskoczył rynki. Złotówka zaczęła tracić po decyzji względem reszty walut. W szczytowym momencie euro kosztowało powyżej 4,17zł. Dlaczego zatem dzisiaj rano kosztuje w okolicach 4,14zł? Powodem jest konferencja do decyzji RPP, na której padło zapewnienie, że to koniec obniżek. Rynki otrzymując taką informację od razu spojrzały bardziej przychylnym okiem na złotego. W rezultacie po silnym wyskoku mieliśmy jeszcze bardziej gwałtowny spadek.

Czy to znaczy, że naprawdę od tego momentu stopy procentowe nie będą już spadać? Zdaniem Marka Belki tak. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na słowa prezesa Szwajcarskiego Narodowego Banku Thomasa Jordana. Kilka dni przed decyzją o odejściu od parytetu wymiany 1,20 euro na franka zapewniał on, że zostanie ten parytet utrzymany. Jak to się skończyło wszyscy, a szczególnie kredytobiorcy frankowi, wiemy. W finansach na poziomie globalnym nie ma absolutów. Ujemnych stóp procentowych też miało nie być, a posiadają je obecnie nie tylko Szwajcaria, ale również Dania i Szwecja.

W środę opublikowano Beżową Księgę. Jest to raport o stanie gospodarki w USA. Dane płynące z tej publikacji zostały dobrze przyjęte przez rynki. Istnieją co prawda wskazania, że silny dolar jest problemem dla części eksporterów, których produkty stają się mniej konkurencyjne. Po publikacji dalej trwa ruch spadkowy na EUR/USD. Główna para walutowa świata przebija kolejne minima. Znajduje się obecnie na najniższym poziome od 2013 roku.

W Chinach na dorocznej sesji parlamentu doszło do korekty założeń wzrostu gospodarczego. Wedle najnowszych prognoz ma on wynieść “zaledwie” 7% w 2015 roku. Co ciekawe o ponad 10% ma wzrosnąć budżet na obronę. Nie wiadomo jaki jest cel zbrojenia się Chin, aczkolwiek w zeszłym roku wydatki na zbrojenia rosły o 12,2%. Oprócz tego ważnym tematem tegorocznej sesji będzie walka z korupcją.

Dzisiejszy kalendarz danych makroekonomicznych zawiera:
10:00 - Włochy - PKB,
13:00 - Wielka Brytania - decyzja w sprawie stóp procentowych,
14:30 - USA - wniosek o zasiłek dla bezrobotnych.


EUR/PLN
Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 05.12.2014 do 05.03.2015

EUR/PLN

Kurs EUR/PLN gwałtownie wystrzelił w górę, po czym równie gwałtownie zawrócił. Obecnie utworzył szeroki trend spadkowy, którego górne ograniczenie będące jednocześnie oporem dla dalszych ruchów jest poziom 4,1600. Wsparciem są okolice 4,1400 czyli ostatnie minimum lokalne.

CHF/PLN
Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 05.12.2014 do 05.03.2015

PLN

W przypadku franka cała analiza techniczna sprzed wybicia stała się nieistotna w krótkim i średnim okresie. Obecnie mamy do czynienia podobnie jak na euro z trendem spadkowym. Oporem dla dalszych wzrostów jest ostatnie maksimum lokalne na 3,9000. Nowym wsparciem jest obecnie ostatnie minimum na 3,8500.

USD/PLN
Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 05.12.2014 do 05.03.2015

USD/PLN

Kurs USD/PLN od początku roku tworzy trend boczny. Kurs porusza się w trendzie wzrostowym wzdłuż linii łączącej ostatnie minima lokalne. Wsparciem są okolice 3,6500, gdzie przebiega wspomniana linia łącząca minima lokalne.

GBP/PLN
Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 05.12.2014 do 05.03.2015

GBP/PLN

Funt podobnie jak inne waluty znajduje się na przemian w trendzie wzrostowym i bocznym. Oporem dla dalszych wzrostów jest ostatnie maksimum na poziomie 5,7500. Wsparciem jest linia łącząca minima lokalne na 5,6700, a następnie ważne minima lokalne sprzed ostatniego wybicia na poziomie 5,4500.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.