🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Sankcje na rosyjską ropę: czy taki efekt chcieliśmy osiągnąć?

Opublikowano 21.07.2022, 16:03
CL
-
LGO
-
NG
-
DJMc1
-
  • Rosyjska ropa nie znikła z rynku po wprowadzeniu sankcji;
  • W rzeczywistości popyt na rosyjską ropę wzrósł;
  • W Europie rośnie niechęć do poświęcania wzrostu gospodarczego na rzecz Ukrainy.

Minęło niemal pięć miesięcy odkąd Europa Zachodnia po raz pierwszy zaczęła utrudniać przepływ rosyjskich zasobów energetycznych, w odpowiedzi na działania Rosji w Ukrainie. W dniu 22 lutego, kanclerz Niemiec Olaf Scholz zawiesił certyfikację gazociągu Nord Stream 2, który był gotowy do rozpoczęcia dostaw gazu ziemnego do Niemiec.

Od tego czasu byliśmy świadkami deklaracji sankcji, które zmusiły zachodnie firmy naftowe i gazowe do wyjścia z projektów w Rosji; kontroli eksportu produktów, które wspierałyby rosyjski przemysł naftowy i gazowy; amerykańskiego zakazu importu rosyjskiej ropy, gazu

ziemnego i węgla oraz zobowiązań Wielkiej Brytanii i UE w sprawie późniejszego stopniowego wycofania się lub zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej, produktów naftowych i węgla dostarczanych drogą morską.

Zatem, w jaki sposób działania wpłynęły na rynek i czego możemy się spodziewać w odniesieniu do rosyjskiej ropy i gazu w przyszłości?.

 

1.   Rosja znajduje nowych klientów na ropę naftową

Zgodnie z przewidywaniami, rosyjska ropa nie znikła z rynku, gdy Zachód ją odrzucił. Po krótkim okresie ograniczenia produkcji przez Rosję, rosyjskie koncerny naftowe znalazły nowych klientów w Indiach i Chinach. Rosyjscy kontrahenci oferowali znaczne zniżki rafineriom, które były skłonne płacić za transport i ubezpieczenie ropy. Ponieważ ceny ropy zaczęły osiągać trzycyfrowe wartości, zniżki te sprawiły, że rosyjska ropa naftowa stała się

jeszcze bardziej atrakcyjna. Rosja otworzyła ogromny nowy rynek dla swojej ropy w Indiach i znacznie zwiększyła eksport do Chin. W rzeczywistości Rosja zastąpiła Arabię Saudyjską w roli głównego dostawcy do Chin. Tymczasem sprzedaż z Arabii Saudyjskiej do Chin spadła. W maju, Rosja stała się drugim, co do wielkości dostawcą ropy dla Indii, wysyłając 819 000 baryłek ropy dziennie do indyjskich rafinerii. To niebagatelny wzrost z zaledwie 75 000 baryłek dziennie w zeszłym roku. Mniej rosyjskiej ropy trafia do Europy, a znacznie więcej do Azji.

Apetyt Indii i Chin na zdyskontowaną rosyjską ropę prawdopodobnie utrzyma się tak długo, jak ceny surowca pozostaną wysokie (lub przynajmniej wyższe, niż zniżki, które otrzymują od Rosji). Trwa debata, czy USA spróbują nałożyć wtórne sankcje na firmy importujące rosyjską ropę, jednak będzie to niezwykle trudne do wdrożenia. Spodziewajmy się kontynuacji zwiększonych przepływów ropy z Rosji do Indii i Chin, podczas, gdy wyparta ropa saudyjska może trafić do Europy.

 

2.   Rosja produkuje i zarabia więcej na ropie

Celem sankcji i embarga było zmniejszenie dochodów Rosji z ropy. Jednakże, sankcje te - z których większość wejdzie w życie w grudniu - w rzeczywistości przyniosły odwrotny skutek. Wraz ze wzrostem cen ropy (częściowo w wyniku tych działań) zdyskontowana rosyjska ropa stała się bardziej atrakcyjna dla krajów spoza Zachodu. Znalazły one sposoby na obejście

sankcji dotyczących transakcji bankowych i ubezpieczeń morskich i wkrótce popyt na rosyjską ropę przewyższył podaż. W odpowiedzi, rosyjskie koncerny naftowe zwiększyły produkcję pompując w lipcu średnio 10,78 mln baryłek dziennie. Jest to wzrost o niemal 1 mln baryłek dziennie w porównaniu do rosyjskiej produkcji z czerwca, która według Platts wynosiła średnio 9,75 mln baryłek dziennie. Według amerykańskich urzędników dochody

Rosji z ropy wzrosły o 50% od początku 2022 roku. Należy oczekiwać, że rosyjskie dochody z ropy pozostaną na wysokim poziomie tak długo, jak obowiązują sankcje z wyjątkiem poważnej globalnej recesji. G7 dyskutuje o planach wprowadzenia limitu cenowego na

rosyjską ropę, ale nie jest jasne, w jaki sposób taki limit byłby egzekwowany i jest bardzo mało prawdopodobne, aby jakikolwiek tego typu mechanizm został wdrożony przed grudniem.

 

3.   Zapotrzebowanie Europy na rosyjskie nośniki energii jest ważniejsze, niż cele polityczne

Pomimo dyskusji o odcięciu rosyjskich dochodów z nośników energii w celu ukarania Rosji za operacje wojskowe w Ukrainie, Europa nadal kupuje rosyjskie produkty naftowe i gazowe. W lipcu, 60% europejskiego importu oleju napędowego pochodziło z Rosji. Jednak UE uzgodniła w maju, że do końca 2022 roku zrezygnuje z 90% importu ropy z Rosji; wzywa również wszystkie kraje Europy do zmniejszenia zużycia gazu ziemnego o 15% od sierpnia 2022 do marca 2023 roku. Chodzi o zmniejszenie zależności Europy od rosyjskiego gazu

ziemnego i zmniejszenie rosyjskich dochodów z gazu ziemnego. W przypadku sytuacji kryzysowej w dostawach, Unia Europejska mogłaby wprowadzić obowiązek cięcia. Niektóre kraje europejskie już się buntują. Na przykład Hiszpania, która ma inne źródła gazu ziemnego, nie popiera wniosku, ponieważ wzywa on do poświęceń w gospodarce, co ich zdaniem, jest nieuzasadnione. Traderzy nie powinni zakładać, że te cięcia, embarga i sankcje zostaną wdrożone zgodnie z zapisami, biorąc pod uwagę rosnącą w Europie niechęć do poświęceń w imieniu Ukrainy. Należy spodziewać się, że zapotrzebowanie Europy na nośniki energii, będzie nadal przeważać nad celami politycznymi.

Uwaga: Nie posiadam żadnych pozycji w żadnym z surowców wymienionych w niniejszym artykule.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.