Zgarnij zniżkę 40%
🔥 Akcje wybrane przez AI w strategii Tytani technologiczni zyskały jak dotąd +7,1% w maju.
Przyłącz się, póki akcje są GORĄCE.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Stabilny złoty, powrót nowozelandczyka

Opublikowano 14.08.2014, 14:34
EUR/USD
-
NZD/USD
-
EUR/PLN
-

Dzisiejszy poranek minął nam pod względem odczytów zmiany PKB w państwach Unii Europejskiej, w większości gospodarki rozczarowały, gdzie jednym z wyjątków były Węgry, które ostatnimi czasy publikują bardzo dobre dane makroekonomiczne. O 11:00 czeka nas jeszcze odczyt zmiany PKB dla całej Strefy Euro oraz dane o inflacji HICP.

Podczas sesji azjatyckiej po pierwsze poznaliśmy dane z Nowej Zelandii, gdzie tamtejsza waluta ostatnio najwięcej cierpiała poprzez aukcje mleka w proszku, które jest głównym towarem eksportowym tego kraju. Pozostałe dane z tej gospodarki ostatnio nie zachwycały, dlatego dzisiejszy odczyt sprzedaży detalicznej, który okazał się lepszy od konsensusu zachęcił inwestorów do zakupu dolara nowozelandzkiego. Sprzedaż detaliczna za II kwartał wzrosła o 1,2% k/k, gdzie rynek zakładał wzrost o 1,0% k/k (poprzednio było to 0,7% k/k). Na godzinę 10:10 NZDUSD znajdował się na poziomie: 0,8493.

Wczoraj po publikacji sprzedaży detalicznej w USA mogliśmy zaobserwować dosyć sporą słabość dolara wobec reszty walut, a najbardziej widoczne było to wobec euro. Wyprzedaż nie trwała jednak zbyt długo, a dolar umacniał się nawet względem europejskiej waluty po aukcji 10-letnich amerykańskich obligacji, które były sprzedawane po najniższych poziomach od czerwca 2013 roku. Aktualnie rentowność tych obligacji wynosi: , a EURUSD na 10:10 kosztuje: 1,3359. Dzisiaj z perspektywy dolara ważne są jeszcze dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli wnioski o zasiłki dla bezrobotnych o 14:30

Pomimo ostatnich napięć geopolitycznych na świecie a w szczególności na Ukrainie, polska waluta wydaje się być wręcz stabilna, a na jej wpływ największe piętno odciskają czynniki fundamentalne. Realne ryzyko spowolnienia gospodarczego w Polsce oraz przedłużenia się deflacji, mają negatywny wpływ na PLN. Ostatnia słabość euro, która związana jest m.in. z polityką monetarną Europejskiego Banku Centralnego również negatywnie przekłada się na złotego, gdyż inwestorzy wychodzą z założenia, że zachodnie gospodarki mają duże znaczenie dla naszego cyklu koniunkturalnego, dlatego pomimo małej zmienności na EURPLN, złoty traci więcej wobec dolara, czy funta. W najbliższej perspektywie, o ile rosyjska pomoc humanitarna nie okaże się jedynie pretekstem do obecności Rosjan na Ukrainie, a nawet późniejszej interwencji, polski złoty powinien pozostać stabilny, a ewentualnie przecena nie powinna być zbyt gwałtowna. Na godzinę 10:10 za euro musieliśmy płacić: 4,1833, za dolara: 3,1317, za funta: 5,2189, za franka: 3,4511.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Michał Stajniak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.