🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Trwa globalna wyprzedaż na rynku obligacji. Koniec korekty na USDPLN?

Opublikowano 24.10.2022, 11:50
USD/PLN
-
US500
-

Ogólnoświatowa wyprzedaż na rynkach obligacji trwa w najlepsze. Tradycyjnie w tej sytuacji oczy inwestorów skupione są przede wszystkim na USA, gdzie T-Noty czyli obligacje skarbowe o zapadalności 10 lat przebiły poziom 4,30% jeżeli chodzi o ich rentowność, co oznacza, że są najwyżej od 2007 roku. Jest to spowodowane przede wszystkim utrzymującą się presją ze strony Rezerwy Federalnej, która nie ustępuje w zacieśnianiu polityki monetarnej i podnosi stopy procentowe. Na najbliższym posiedzeniu, które będzie miało miejsce na początku listopada niemal przesądzony jest wzrost o 0.75 pp. Bazując na obecnych przewidywaniach, szczyt poziomu stóp procentowych powinien mieć miejsce w pierwszej połowie przyszłego roku w granicach 5%. Kiepska sytuacja na rynku papierów dłużnych utrzymuje się również w Polsce, gdzie osiągnięcie poziomu rentowności 9% dla polskich dziesięciolatków oznacza najwyższą procentową wycenę od ponad 20 lat.



Trwa globalna wyprzedaż na rynku obligacji. Koniec korekty na USDPLN?

Rysunek 1. Notowania rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich

 

Rynek w oczekiwaniu na gołębie sygnały FED

Po serii komunikatów i oświadczeń ze strony Rezerwy Federalnej, która na poziomie deklaratywnym oraz poprzez realne działania, udowadnia determinację w walce z inflacją i konsekwentnie podnosi stopy procentowe. W związku z tym rynek stara się chwytać każdej gołębiej przesłanki, która wskazywałaby na zmianę nastawienia przez FED. Przykładem takiego działania może być piątkowa sesja, kiedy to szczególnie podczas jej drugiej części mogliśmy obserwować gwałtowną zmianę nastrojów na bycze. Spowodowane było to opublikowaniem artykułu w Wall Street Journal, który sugeruje, że włodarze FED szykują się do komunikowania wyhamowania tempa podwyżek stóp już od grudniowego posiedzenia. To wystarczyło, żeby żeby wyciągnąć SP500 na ponad 2% plus. Głównym punktem odniesienia była wypowiedź Prezes Banku Rezerwy Federalnej w San Diego Mary Daly, która stwierdziła, że to najwyższy czas na planowanie kroków spowalniających.

Tego typu komunikaty w krótkim terminie działają pro wzrostowo, jednak suma summarum na końcu będą liczyć się twarde dane i realne działania. Na ten moment głównym zmartwieniem FED jest rosnąca inflacja bazowa, która wzrosła już do 6,6%, jednocześnie przebijając prognozy na poziomie 6,5%.


Trwa globalna wyprzedaż na rynku obligacji. Koniec korekty na USDPLN?

Rysunek 2. Inflacja bazowa USA.

W związku z tym wydaje się, że tak długo jak nie zobaczymy wyhamowania wzrostu cen w USA, tak obowiązujący będzie jastrzębi kierunek, pomimo pojedynczych głosów łagodzących.

 

Czy istnieje ryzyko utraty kolejnych funduszy unijnych przez Polskę?

Rosnące rentowności obligacji to problem również dla polskich finansów. Według założeń budżetowych na 2023 rok koszty obsługi długu publicznego wzrosną do około 66 mld złotych, tak więc zbliżamy się do poziomu 2% PKB. Rząd zdaje sobie sprawę, że ta wartość może być niedoszacowana dlatego przygotowany został bezpiecznik w ramach, którego możliwe będzie przeniesienie części środków budżetowych na pokrycie odsetek. 

Pogłębia się również spór na linii Warszawa – Bruksela. Do zablokowanych na ten moment środków z KPO mogą dołączyć pieniądze z funduszu spójności i polityki rolnej o wartości 75 mld euro. Trzeba jednak zaznaczyć, że te doniesienia „Rzeczpospolitej” nie mają jak na razie żadnego oficjalnego potwierdzenia ze strony Komisji Europejskiej. Pomimo tego scenariusz ten wydaje się być możliwy, a Komisja Europejska może powołać się na tzw. zasadę praworządności


Trwa globalna wyprzedaż na rynku obligacji. Koniec korekty na USDPLN?

Rysunek 3. Rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych.

Połączenie czynników politycznych, finansowych oraz geopolitycznych powinno w dalszym ciągu wywierać presję na wzrost rentowności polskich obligacji. Przebicie 10% przez 10-latki pozostaje zatem scenariuszem bazowym.

 

Rollercoaster na USDPLN

Po osiągnięciu maksimum w rejonie cenowym 5.05 zł za jednego dolara, para walutowa USDPLN znajduje się obecnie w ramach ruchu korekcyjnego. Kluczowym obszarem, który strona podażowa musi przełamać aby rozszerzyć odreagowanie jest strefa 4.82-4.80 zł.


Trwa globalna wyprzedaż na rynku obligacji. Koniec korekty na USDPLN?

Rysunek 4. Analiza techniczna USDPLN

Obecnie jednak kupujący zdołali wybronić ten rejon co sprawia, że najprawdopodobniej czeka nas ponowny atak na 4.90. Jeżeli ponownie byki wybiją się powyżej tego poziomu, scenariusz rozszerzenia korekty w krótkim terminie zostanie zanegowany.

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.