🟢 Nie przegap rynkowej szansy! Ceny wciąż rosną? 120-tysięczna społeczność Investing.com wie, jak to wykorzystać.
Dołącz do nas!
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

W oczekiwaniu na RBNZ, BoE i SNB

Opublikowano 09.12.2015, 16:55
Zaktualizowano 09.07.2023, 12:32
EUR/USD
-
EUR/CHF
-
UK100
-
DE40
-
ES35
-
IT40
-
WIG
-

Druga część tego tygodnia jest zdecydowanie bardziej emocjonująca, jeżeli chodzi o wydarzenia związane z bankowością centralną. Już dzisiaj o godzinie 21:00 poznamy decyzję RBNZ ws. poziomu stóp procentowych w Nowej Zelandii, które według konsensusu ekonomistów mają zostać obniżone o 25 punktów bazowych, do poziomu 2,5%. Podobne wnioski można wyciągnąć analizując rynek OIS według którego prawdopodobieństwo cięcia wynosi już ponad 70%. Wysokie oczekiwania tworzą jednak jeszcze więcej miejsca na ewentualną niespodziankę, o czym przekonaliśmy się w ubiegłym tygodniu, kiedy EBC podjął niewystarczająco gołębie decyzje z perspektywy wygórowanych oczekiwań rynkowych.

Następne wydarzenie to decyzja Szwajcarskiego Banku Narodowego, który jutro o godzinie 9:30 przedstawi swoje stanowisko dotyczące polityki pieniężnej. Rekordowo niska stopa procentowa na poziomie -0,75%, ma według konsensusu ekonomistów zostać utrzymana, a SNB został w dużej mierze wyręczony przez ubiegłotygodniowe decyzje EBC, które przyczyniły się do stabilności kursu pary EURCHF, oddalając konieczność interwencji mających osłabić przewartościowany, zdaniem SNB, kurs franka szwajcarskiego.

Z kolei o godzinie 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii, który również ma utrzymać główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 0,5%. O ile jeszcze do niedawna Wielka Brytania była postrzegana jako kraj, który wkrótce może rozpocząć proces normalizacji polityki pieniężnej, to jednak splot wydarzeń makroekonomicznych, połączonych z serią gołębich wypowiedzi przedstawicieli Banku Anglii, przyczynił się do znacznego oddalenia perspektywy wyższych stóp procentowych na Wyspach. Należy jednak pamiętać o tym, że brytyjska gospodarka przez cały czas wyróżnia się ciągłym rozwojem poszczególnych sektorów, sytuacja na rynku pracy ulega poprawie, co w najbliższych miesiącach może znaleźć odzwierciedlenie we wzroście inflacji, stąd podwyżka w 2016 roku wydaje się być realnym scenariuszem.

Dzisiejszy dzień upłynął pod znakiem wyprzedaży dolara amerykańskiego na szerokim rynku, która jednak odbywała się w otoczeniu kolejnych wzrostów oczekiwań dotyczących podwyżki stóp procentowych w grudniu, stąd potencjał głębszej korekty na dolarze pozostaje ograniczony. Według rynku kontraktów terminowych FED Funds Futures prawdopodobieństwo na podwyżkę w dniu 16.12 wynosi już rekordowe 80%, jednak najważniejsza nie będzie sama decyzja, tylko ścieżka stóp procentowych w przyszłości. Przed godziną 17:00 kurs EURUSD rósł o ponad 0,6%, wcześniej pokonując poziom 1,0980 – szczyt z ubiegłego tygodnia.

Na europejskich giełdach panowały mieszane nastroje. Indeksy FTSE MIB, FTSE100, IBEX35 oraz PSI20 zbliżają się do końca sesji z dodatnimi stopami zwrotu, jednak niemiecki DAX traci około 0,1%, głównie w wyniku wzrostu kursu EURUSD. Jedną z najlepszych spółek w głównym niemieckim indeksie giełdowym był Volkswagen, który dzięki informacjom o znacznie mniejszej ilości wyprodukowanych samochodów, które przekraczają normy emisji spalin, rośnie w trakcie dzisiejszej sesji o blisko 6%. Na warszawskiej giełdzie tradycyjnie już dominowali sprzedający, a indeks WIG20 spada o prawie 2%. Ponownie wśród najgorszych spółek jest PZU, która traci w wyniku rezygnacji prezesa Andrzeja Klesyka oraz informacji o podatku bankowym, który także obejmie ubezpieczycieli.

Robert Pietrzak

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.