🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

WIG20 w nowym składzie

Opublikowano 19.03.2012, 18:51
NDX
-
DJI
-
DE40
-
STOXX50
-
DU
-
RYM
-

DZIEŃ NA RYNKACH
Kalendarium w poniedziałek nie obfituje w zbyt dużą ilość raportów. Najprawdopodobniej trzeba będzie poczekać do jutra na decyzję inwestorów o przyłączeniu się do obozu byczego lub niedźwiedziego.

Piątkowa sesja nie dostarczyła inwestorom zbyt wielu wrażeń. Wygasanie kontraktów po raz kolejny przebiegło na naszej giełdzie w bardzo spokojnie. Podwyższonemu obrotowi towarzyszyła niewielka zmienność. Dziś zapowiada się kolejny nieciekawy dzień.
WIG20 zakończył sesję spadkiem o 0,3 proc. do poziomu 2338 pkt., przy obrotach wynoszących ok. 1,3 mld zł. Tak duży obrót w dniu, w którym wygasają kontrakty terminowe nie jest niczym zaskakującym. Jak wiadomo, Giełda Papierów Wartościowych okresowo dokonuje weryfikacji składu swoich indeksów. Po zakończeniu piątkowej sesji indeks WIG20 opuścił Getin i PBG. W ich miejsce do indeksu weszły Boryszew i Synthos. Dla całości indeksu jest to zmiana raczej kosmetyczna.
Piątkowa sesja dla inwestorów spoza naszego kraju miała raczej pozytywną wymowę. Mimo wygasania marcowych serii instrumentów pochodnych, czyli czasu, w którym inwestorzy skupiają się raczej na zamykaniu lub rolowaniu swoich pozycji i powstrzymują się przed zawieraniem nowych transakcji, dość ciekawie przebiegła sesja u naszego zachodniego sąsiada. Niemiecki indeks DAX zakończył dzień wzrostem o symboliczne 0,2 proc., ale w trakcie dnia wykazywał dużo większą zmienność niż nasze indeksy. Wzrosty na giełdach w Londynie i Paryżu były jeszcze większe. Tamtejsze główne indeksy zamknęły dzień wzrostem o 0,4 proc. Indeks DJ Euro Stoxx 50 wzrósł w piątek o 0,60 proc.
Za oceanem również było dość spokojnie. Dow Jones na koniec dnia zanotował spadek o 0,15 proc., S&P500 wzrósł o 0,11 proc., Nasdaq spadł o 0,04 proc. Piątkowa sesja s Stanach zakończyła się dla inwestorów neutralnie. W trakcie dnia dotarły na rynki raporty o inflacji CPI w lutym, które były zgodne z oczekiwaniami. Następnie poznaliśmy nieco rozczarowujący raport o dynamice produkcji przemysłowej. Produkcja nie wzrosła, mimo oczekiwanego przez ekonomistów wzrostu o 0,4 proc. m/m. Na sam koniec dnia poznaliśmy odczyt indeksu nastroju Michigan, który wyniósł 74,3 pkt. Niestety to również słabiej niż oczekiwano – eksperci spodziewali się, że wzrośnie on do 76 pkt.
W trakcie weekendu niewiele sie wydarzyło. Zwrócić można uwagę na wypowiedzi szefowej MFW Christine Lagarde w Pekinie. Jej zdaniem, z USA i z krajów strefy euro płyną pozytywne gospodarcze sygnały. Dodała również, że działania podjęte w ramach walki z kryzysem zaczynają przynosić rezultaty. Tydzień wcześniej o oznakach ożywienia gospodarczego w krajach Europy, w Japonii i USA wspominała także Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Chrisitne Lagarde mówiła również o zagrożeniach gospodarczych. Wymieniła tu głównie zadłużenie wielu państw strefy euro, rosnące ceny ropy i ryzyko spowolnienia gospodarczego w krajach rozwijających się. Szefowa MFW zasugerowała, że w przyszłości chińska waluta może stać się jedną z głównych walut rezerw finansowych na świecie. Dziś w kalendarzu mamy tylko dane z Polski odnośnie dynamiki produkcji przemysłowej w lutym, wskaźnik cen towarów i usług produkcyjnych również z naszego kraju, a o 16:00 poznamy amerykański indeks rynku nieruchomości.


KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Eliza Dąbrowska
Noble Securities

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.