Z ostatniej chwili
Zgarnij zniżkę 40% 0
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Czy europejski rynek finansowy jest już zamerykanizowany?

 

Osiem na 10 największych firm na świecie (wg kapitalizacji rynkowej) to spółki amerykańskie, dlatego nie dziwi fakt, że inwestorzy o dużej renomie wolą akcje amerykańskie niż ich międzynarodowe odpowiedniki.

To nasuwa pytanie: Czy europejski rynek finansowy jest zamerykanizowany? 

Aby uzyskać pełny obraz, Investing.com połączył siły z SEMrush, internetową platformą zarządzania widocznością i marketingu treści, aby przeanalizować, czy europejscy inwestorzy wolą akcje amerykańskie niż ich lokalnych odpowiedników. Łącząc dane o najbardziej popularnych akcjach w każdym kraju z danymi SEMrush dotyczącymi popularności słów kluczowych, odwzorowaliśmy preferencje europejskich inwestorów, według krajów.

Wyniki pokazują, że inwestorzy w mniejszych krajach europejskich generalnie faworyzują amerykańskie akcje, natomiast ci w większych krajach o bardziej ugruntowanej pozycji lokalnych rynków finansowych wolą inwestować na rynku krajowym. Pełny podział przedstawia się następująco:

Czy europejski rynek finansowy jest już zamerykanizowany?

Inwestorzy preferujący lokalne akcje – Rosja, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja, Grecja, Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania, Polska, Turcja

Inwestorzy preferujący akcje amerykańskie –Wielka Brytania, Szwajcaria, Holandia, Austria, Portugalia, Belgia

A także – Węgry, Macedonia, Ukraina, Rumunia, Białoruś, Bułgaria, Islandia, Czechy, Serbia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Chorwacja, Estonia, Albania, Kosowo, Cypr, Malta, Monako, Słowacja, Liechtenstein, Mołdawia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Słowenia.

„Dla inwestorów w kraju takim jak Niemcy – prawdziwej europejskiej potędze – sensowne jest większe zainteresowanie się własnymi „rodzimymi” firmami, takimi jak Volkswagen, Bayer i Deutsche Bank”, twierdzi Jesse Cohen, amerykański analityk rynku w Investing.com. „To samo dotyczy Francji, Włoch, Rosji i Hiszpanii, odpowiednio trzeciej, czwartej, piątej i szóstej co do wielkości gospodarki Europy. Z drugiej strony, inwestowanie w akcje amerykańskie, które są przedmiotem obrotu na Wall Street stało się znacznie łatwiejsze pod względem dostępności dzięki aplikacjom inwestycyjnym i brokerom internetowym, co mogło doprowadzić do wzrostu zainteresowania akcjami amerykańskimi, szczególnie w krajach Europy Wschodniej, takich jak Chorwacja, Serbia i Albania”.         

Jednak dziwić może obecność w tej grupie Wielkiej Brytanii, ponieważ inwestorzy w drugiej co do wielkości gospodarce Europy negują tendencję w naszej analizie preferując akcje amerykańskie niż lokalnych spółek.

Czy europejski rynek finansowy jest już zamerykanizowany?

„Chodzi o dwie rzeczy”, mówi Clement Thibault, starszy analityk Investing.com. „Po pierwsze, kulturowo, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone były historycznie bardziej podobne niż Stany Zjednoczone i reszta Europy. Wielu europejskich inwestorów może być zbyt dumnych, aby szukać bardziej atrakcyjnych zysków po drugiej stronie oceanu. Po drugie, kolejnym istotnym czynnikiem jest niepewność wokół Brexitu, a zainteresowanie inwestorów brytyjskich amerykańskimi akcjami wskazuje na brak zaufania i obawę przed niepewnością co do przyszłości brytyjskiej gospodarki”.

Aby uzyskać lepszy wgląd, Investing.com poprosił również swoich ekspertów z całej Europy o włączenie się do dyskusji i pomoc w wyjaśnieniu tych tendencji odkrytych w danych. Oto co powiedzieli...

Robert Zach, niemiecki korespondent Investing.com:

„Niemcy wolą inwestować w lokalne akcje, ponieważ dorastali z tak wieloma renomowanymi markami, jak Commerzbank, Deutsche Bank, Daimler i Volkswagen, i powstało w związku z tym zaufanie i poczucie znajomości”.

Sara Busquets, hiszpańska korespondentka Investing.com:

Rynek hiszpański dowiódł swojego bezpieczeństwa i niezawodności, dlatego inwestorzy preferują firmy, które już znają, takie jak Banco Santander czy Telefonica. Mamy tu dużych graczy, więc nie czują potrzeby kupowania za granicą”.

Szwecja, Norwegia, Dania i Finlandia są w naszej analizie kolejnymi państwami, które odstają od ogólnego trendu. Inwestorzy z każdego z tych krajów faworyzują lokalne akcje, mimo że nie są europejskimi potęgami. Czy jest coś w skandynawskim powietrzu, co podtrzymuje zainteresowanie lokalnych inwestorów własnym rynkiem?

Czy europejski rynek finansowy jest już zamerykanizowany?

„Dzięki stosunkowo wysokim, jednakowym dochodom, dużym, finansowanym z podatków programom opieki społecznej, silnym związkom zawodowym, dobrym systemom edukacji i stosunkowo niskiej stopie bezrobocia, od dawna wychwala się korzyści z mieszkania w Skandynawii”, mówi Thibault. „W rzeczywistości, według Światowego Raportu Szczęścia 2018, cztery na pięć najszczęśliwszych krajów świata pochodzą z tego regionu. Nie jest zaskoczeniem, że skandynawscy inwestorzy wolą patrzeć na swój rynek”.

Tak więc, aby powrócić do pierwotnego pytania, czy europejski rynek finansowy jest już zamerykanizowany?

Tak, ponad 70% krajów w Europie rzeczywiście decyduje się na inwestycje na rynku amerykańskim, a nie lokalnym. Jednak największe gospodarki w Europie nadal cieszą się z inwestycji krajowych i nie do końca wskoczyły na pokład statku wujka Sama, a przynajmniej jeszcze nie.

Dodaj komentarz

Wytyczne do komentarzy

Zachęcamy Cię do korzystania z komentarzy, wchodzenia w interakcje z użytkownikami, dzielenia się swoją perspektywą i zadawania pytań autorom i sobie nawzajem.  By jednak zachować wysoki poziom dyskusji, który wszyscy cenimy i którego oczekujemy, prosimy mieć na uwadze następujące kryteria:

  • Wzbogacaj dyskusję
  • Trzymaj się tematu. Umieszczaj materiał, który jest zgodny z dyskutowanym tematem.
  • Szanuj innych. Nawet negatywne opinie można formułować w pozytywny i dyplomatyczny sposób.
  • Używaj standardowego stylu pisania. Używaj interpunkcji oraz dużych i małych liter. 
  • UWAGA: Spam i/lub wiadomości promocyjne oraz linki w komentarzu będą usuwane.
  • Unikaj wulgarnego języka, oszczerstw oraz ataków osobistych skierowanych w autora lub innego użytkownika.
  • Można umieszczać tylko komentarze po polsku.
Tu napisz swoją opinię
 
Czy na pewno chcesz usunąć ten wykres?
 
Wyślij
Umieść także na:
 
Zastąpić dołączony wykres nowym wykresem?
1000
Aktualnie nie możesz umieszczać komentarzy, ponieważ dostaliśmy zgłoszenie o naruszeniu regulaminu. Twój status zostanie zweryfikowany przez naszych moderatorów.
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dziękujemy za Twój komentarz. Zaznaczamy, że musi on zostać zatwierdzony przez naszych moderatorów. Może to zająć chwilę, zanim pojawi się  na stronie.
 
Czy na pewno chcesz usunąć ten wykres?
 
Wyślij
 
Zastąpić dołączony wykres nowym wykresem?
1000
Aktualnie nie możesz umieszczać komentarzy, ponieważ dostaliśmy zgłoszenie o naruszeniu regulaminu. Twój status zostanie zweryfikowany przez naszych moderatorów.
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dodaj wykres do komentarza
Potwierdź zablokowanie

Czy na pewno chcesz zablokować %USER_NAME%?

Po włączeniu opcji blokady, ani Ty ani %USER_NAME% nie będziecie mogli zobaczyć swoich postów na Investing.com.

%USER_NAME% został pomyślnie dodany do Twojej Listy zablokowanych

Ponieważ właśnie odblokowałeś tę osobę, aby móc ponownie ją zablokować musi minąć 48 godzin.

Zgłoś ten komentarz

Uważam, że ten komentarz jest:

Komentarz zgłoszony

Dziękujemy!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane do naszych moderatorów w celu rewizji
Rejestracja przez Google
lub
Rejestracja przez e-mail