🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Udział rynkowy PKP Cargo spadł w styczniu do 45,9 proc. masy przez niskie przewozy węgla

Opublikowano 27.02.2015, 11:30
© Reuters.  Udział rynkowy PKP Cargo spadł w styczniu do 45,9 proc. masy przez niskie przewozy węgla
PKPP
-

(PAP) Przez trudną sytuację w przewozach węgla udział rynkowy PKP Cargo (WA:PKPP.WA) spadł w styczniu do 45,9 proc. Jacek Neska, członek zarządu ds. handlowych PKP Cargo poinformował PAP, że styczniowy spadek był incydentalny, a celem grupy na cały pierwszy kwartał jest powrót do udziału rynkowego z końca 2014 roku.

"Ze wstępnych danych GUS wynika, że rynek przewozów skurczył się w styczniu o prawie 1,5 mln ton, tj. 8 procent w ujęciu rocznym. Natomiast grupa PKP Cargo przewiozła ogółem 7,5 mln ton ładunków, czyli o 1,2 mln mniej niż rok temu. Wyłączając z danych węgiel, usługi grupy zmniejszyły się o 0,6 mln" - powiedział PAP Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo.

Z danych PKP Cargo wynika, że udział rynkowy grupy w przewozach mierzony masą towarów wyniósł w styczniu 45,94 proc., wobec 48,99 proc. w styczniu 2014 roku.

"Dosyć istotna część naszej masy przewozowej jest oparta na węglu, więc naturalne jest, że jeżeli ta część rynku traci istotnie, to absorbujemy znaczącą część spadku" - wyjaśnił Neska.

Styczniowy spadek na rynku przewozów wynikał głównie ze słabej kondycji polskiego sektora węglowego.

"Styczeń to miesiąc, w którym szczególnie dużą rolę odgrywają przewozy węgla. Eksport polskiego węgla jest nadal niski, a jeszcze w styczniu zeszłego roku realizowany był szereg kontraktów, m.in. eksport drogą morska. W tym roku eksport jest istotnie mniejszy. Wpływa na to niska konkurencyjność polskiego węgla przy niskich cenach na rynkach światowych, oraz niska cena ropy naftowej. Dziś na statek masowy można zatankować tanie paliwo i w ten sposób przetransportować tani węgiel w dowolne miejsce na świecie" - powiedział Neska.

"Na tę sytuację nałożyły się czynniki, których ciężko było przewidzieć, czyli perturbacje w polskim sektorze węglowym, styczniowe problemy KW oraz strajk w JSW. Te wydarzenia uderzają w nas często podwójnie, ponieważ np. w przypadku węgla koksującego z jednej strony transportujemy węgiel do koksowni, a z drugiej wywozimy później z koksowni produkty końcowe. Oprócz tego dość znacząco zmniejszył się import węgla ze wschodu" - dodał.

Na niski wolumen przewozów kolejowych w styczniu wpłynął też brak znaczących przewozów kruszyw i materiałów budowlanych. To druga najważniejsza grupa towarów przewożonych przez PKP Cargo.

"W 2014 roku sezon budowlany zaczął się wcześniej, natomiast w tym roku obserwujemy ten start dopiero teraz. Przewozy kruszyw obecnie rosną, tendencja jest pozytywna" - powiedział członek zarządu PKP Cargo.

Neska dodał, że na rynek negatywnie wpływa też sytuacja na Ukrainie.

"Rok temu przewożone były z regionu Donbasu np. półprodukty stalowe, które są przetwarzane w Polsce. Ten import w tym roku absolutnie zamarł, co oznacza, że trasą z Medyki na Śląsk przewozimy znacząco mniej ładunków" - wyjaśnił.

Dodał, że celem na cały pierwszy kwartał jest powrót udziału PKP Cargo do poziomu z końca roku, kiedy wyniósł 48,4 proc.

"Patrząc na cały pierwszy kwartał nasze udziały rynkowe powinny wrócić do tego, co widzieliśmy na koniec roku. Jedynym miesiącem ze spadkiem powinien być styczeń, co było związane z sytuacją na rynku przewozów węgla" - powiedział.

"Pozostałe rynki wyglądają stabilnie. Nadal optymistycznie wygląda rynek przewozów intermodalnych, szczególnie ruch wychodzący z polskich portów. W styczniu wzrost w intermodalu – pod względem pracy przewozowej – wyniósł 6 proc. rdr" - dodał.

PKP Cargo nie widzi obecnie presji cenowej na rynku przewozów.

"Poprzedni rok upłynął pod znakiem dopasowania zasobów do sytuacji na rynku. Większe wykorzystanie zasobów generowało sporą presję cenową. Obecnie wygląda na to, że zasoby zostały dostosowane i będziemy obserwować stabilizację cen z możliwą lekką tendencją zwyżkową" - powiedział Neska.

Członek zarządu PKP Cargo ocenił, że na całym rynku przewozów kolejowych w Europie Środkowo-Wschodniej widoczne są obecnie podobne tendencje jak w Polsce.

"Przewoźnicy borykają się z problemem transportu węgla. Dodatkowo koleje w tym regionie Europy były mocno uzależnione od przewozów z Ukrainy i sytuacja w tym kraju mocno odbija się na przewoźnikach. Ogólnie wydaje się, że firmy transportowe z EŚW odczuły również trudny początek roku" - powiedział.

"W Polsce przewozy są jednak dużo bardziej zdywersyfikowane, a dodatkowo my pracujemy nad poprawą efektywności i wzrostem w najbardziej perspektywicznych segmentach rynku, czyli przewozach intermodalnych" - dodał.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.