🟢 Nie przegap rynkowej szansy! Ceny wciąż rosną? 120-tysięczna społeczność Investing.com wie, jak to wykorzystać.
Dołącz do nas!
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Wzrost PKB Polski w ’20 bliski 3 proc., inflacja w I kw. może być powyżej celu – RBI (opinia)

Opublikowano 20.12.2019, 10:49
© Reuters.  Wzrost PKB Polski w ’20 bliski 3 proc., inflacja w I kw. może być powyżej celu – RBI (opinia)

(PAP) Wzrost PKB Polski w 2020 r. będzie bliski lub wyższy od 3 proc. – wynika z prognozy na 2020 rok opublikowanej przez Raiffeisen Bank International. Inflacja w pierwszym kwartale przyszłego roku może chwilowo przebić górną granicę celu inflacyjnego.

„Nasze prognozy na 2020 r. są w dużej mierze oparte na oczekiwanym polepszeniu na głównych rynkach wymiany handlowej z Polską, które było już sygnalizowane przez EBC i niedawno przez wzrost niemieckiego indeksu Ifo. Mając to na uwadze wciąż oczekujemy, że po wsparciu w postaci stymulacji fiskalnej w 2019 r., w 2020 r. polska gospodarka nie będzie już dłużej mierzyć się z zewnętrznymi przeciwnościami i zdoła przezwyciężyć spadek osiągając wzrost PKB bliski bądź wyższy od 3 proc.” – napisała analityk finansowa polskiego oddziału RBI Dorota Strauch.

Jak zauważyła ekonomistka słabsza konsumpcja w III kw. 2019 r. oznacza, że gospodarstwa domowe oszczędzały nadwyżki finansowe powstałe w wyniku stymulacji fiskalnej, co pozwoli na wyrównanie poziomu konsumpcji w kolejnych kwartałach.

Według Strauch, istotnym ryzykiem dla tempa wzrostu PKB w 2020 r. będzie niski poziom inwestycji. Z jednej strony polską gospodarkę czeka kontynuacja niskich nakładów na inwestycje publiczne. Z drugiej strony słabnące otoczenie makroekonomiczne może sprawić, że inwestycje z sektora prywatnego ograniczą się do większych przedsiębiorstw, mających środki na poprawę produktywności i zbalansowanie wpływu rosnących kosztów pracy.

„W I kw. 2020 inflacja CPI prawdopodobnie przebije chwilowo górną granicę celu (3,5 proc. rdr). Szczyt inflacji będzie napędzany głównie kwestiami regulacyjnymi cen (m. in. ceny śmieci, wody i elektryczności powędrują w górę)” – napisała Strauch.

Ekonomistka zakłada, że po zezwoleniu na podwyżkę cen energii 17 grudnia przez jednego dostawcę, podwyżki cen u pozostałych dostawców zostaną zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki w późniejszym terminie co wyrówna ogólny wzrost.

Raiffeisen oczekuje, że w dalszej części roku inflacja będzie stopniowo spadać w kierunku celu inflacyjnego NBP, podobnie do projekcji przedstawionej przez NBP. Ryzykiem dla scenariusza prognozowanego przez bank są ceny żywności, które spowodowały wzrost inflacji w 2019 r.

Raiffeisen Bank spodziewa się utrzymania stóp procentowych na tym samym poziomie do końca 2020r.

„Rada (RPP, PAP) będzie prawdopodobnie skupiona na rozmiarze spowolnienia gospodarczego w 2020 r. Mając to na uwadze, ryzyka dla prognozy stóp procentowych są przechylone w dół, ale jesteśmy dosyć pewni naszej prognozy pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie w tym i przyszłym roku” – napisała Strauch.

Jak wskazała ekonomistka, obowiązująca od 1 stycznia płaca minimalna oraz ostatnie rozwiązania emerytalne, mogą hamować popyt na pracowników w 2020 r. i tworzyć ryzyko zwiększonej niepewności oddziałując przez to negatywnie na popyt wśród konsumentów.

Analityczka Raiffeisen Bank zauważyła, że oczekiwania dobrych wyników polskiego eksportu w 2020 roku są oparte na założeniu, że sytuacja w strefie euro ulegnie poprawie.

„Biorąc pod uwagę naszą prognozę dla strefy euro i polskiego eksportu uważamy, że 2020 r. przyniesie jedynie łagodny spadek z neutralnym lub lekko negatywnym wkładem eksportu we wzrost” – napisała. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.