🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Boryszew prowadzi kilka wstępnych rozmów ws. pozyskania dla grupy inwestora i dezinwestycji (wywiad)

Opublikowano 15.01.2019, 18:57
© Reuters.  Boryszew prowadzi kilka wstępnych rozmów ws. pozyskania dla grupy inwestora i dezinwestycji (wywiad)
ALCP
-
BORY
-
IPXP
-

(PAP) Boryszew (WA:BORY) w ramach przeglądu opcji strategicznych prowadzi obecnie kilka wstępnych rozmów w sprawie pozyskania inwestora dla grupy oraz zbycia aktywów. Wyniki przeglądu powinny być znane w ciągu dwóch miesięcy - poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes Boryszewa Piotr Lisiecki.

Dodał, że przejęcie kontroli nad Alchemią ma być pierwszym elementem realizacji przeglądu opcji strategicznych.

"Cały proces przeglądu opcji strategicznych jeszcze się nie zakończył. Wezwanie na akcje Alchemii było pierwszym krokiem. Myślę, że realnie potrzebujemy jeszcze dwóch miesięcy, żeby przedstawić ostateczne wyniki analiz, które prowadzimy" - powiedział prezes.

"Rozważamy różne opcje, w tym również pozyskanie potencjalnego inwestora dla całej grupy. Prowadzimy kilka wstępnych, ciekawych rozmów, ale jesteśmy na zbyt wczesnym etapie, aby podawać szczegóły. Ofert nie ma, bo gdyby wystąpiły musielibyśmy o tym poinformować. Ewentualne decyzje inwestycyjne bądź dezinwestycyjne powinniśmy podjąć i poinformować o nich w pierwszym półroczu tego roku" - dodał.

Na początku listopada 2018 roku Boryszew poinformował o rozpoczęciu przeglądu potencjalnych opcji strategicznych. Zarząd rozważa poszukiwanie inwestora wspierającego rozwój grupy, zawarcie aliansu strategicznego, zmianę struktury grupy lub dokonanie innej transakcji.

Pod koniec 2018 roku wygasł list intencyjny w sprawie sprzedaży Krezusowi przez Boryszew Walcowni Metali Dziedzice. Wcześniej zainteresowany nabyciem aktywów segmentu motoryzacyjnego i aluminiowego grupy Boryszew był fundusz Advent, ale rozmowy nie zakończyły się sukcesem.

W piątek porozumienie akcjonariuszy Alchemii, czyli Roman Karkosik, Grażyna Karkosik, Boryszew, Impexmetal (WA:IPXP) oraz Eastside-Bis, wezwało do sprzedaży 14,62 proc. akcji spółki, po cenie 4,80 zł za sztukę. W wyniku wezwania porozumienie akcjonariuszy chce osiągnąć 100 proc. kapitału zakładowego Alchemii i wycofać spółkę z GPW. Podmiotem nabywającym wszystkie akcje w ramach wezwania jest należący do grupy Boryszew Impexmetal, który ma obecnie około 30 proc. akcji Alchemii.

"Planowane włączenie Alchemii do grupy kapitałowej Boryszew jest elementem jej konsolidacji. Rozważaliśmy taki scenariusz, aczkolwiek o terminie zadecydowały działania Alchemii, której zarząd postanowił umorzyć akcje własne. W tej sytuacji musieliśmy podjąć jedną z dwóch decyzji: ograniczyć nasze zaangażowanie w akcje Alchemii albo je zwiększyć. Decyzja była dla nas oczywista. Oceniając całościowo działalność Alchemii, a przede wszystkim nowe, perspektywiczne projekty inwestycyjne, które są realizowane w Hucie Bankowej i Walcowni Rur Andrzej, zdecydowaliśmy o tym, aby zwiększyć nasze zaangażowanie w tę spółkę, co skutkuje ogłoszonym 11 stycznia br. wezwaniem na jej akcje" - powiedział prezes.

"Uchwała zarządu Alchemii z 12 grudnia 2018 roku o umorzeniu akcji własnych oraz zwołanie WZA na 6 lutego 2019 roku, spowodują przekroczenie przez Impexmetal progu 33 proc., co i tak wymusiłoby na nas przewidziane prawem działania. W przypadku powodzenia wezwania, a na to liczymy, udział Impexmetalu wzrośnie powyżej 50 proc." - dodał.

Lisiecki poinformował, że na chwilę obecną nie ma planów odkupowania przez Boryszew akcji Alchemii od Romana Karkosika. Po powodzeniu wezwania, zgodnie z przyjętym harmonogramem, wyniki Alchemii będą konsolidowane w wynikach Grupy Boryszew od pierwszego kwartału 2019 roku.

Z wypowiedzi prezesa Boryszewa wynika, że Alchemia (WA:ALCP) może nie być ostatnim aktywem z grupy giełdowych spółek kontrolowanych przez Romana Karkosika, które mogą w tym roku opuścić GPW.

"Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynku kapitałowym, to co się dzieje z notowaniami i z częścią regulacyjną dotyczącą GPW, to giełda nie jest obecnie sprzyjająca dla inwestorów i dla spółek, które się na niej znajdują" - powiedział Lisiecki w odpowiedzi na pytanie, czy kolejne podmioty kontrolowane przez Romana Karkosika mogą wyjść z giełdy.

Wśród giełdowych spółek kontrolowanych przez Romana Karkosika oprócz Alchemii są Boryszew i Impexmetal.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.