Zgarnij zniżkę 40%
🔥 Akcje wybrane przez AI w strategii Tytani technologiczni zyskały jak dotąd +7,1% w maju.
Przyłącz się, póki akcje są GORĄCE.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Najwyższy wynik w X wypracowały fundusze akcji azjatyckich, bez Japonii - Analizy Online

Opublikowano 03.11.2017, 15:36
Zaktualizowano 03.11.2017, 15:40
© Reuters.  Najwyższy wynik w X wypracowały fundusze akcji azjatyckich, bez Japonii - Analizy Online
HK50
-
MERV
-
WIG
-

(PAP) Najwyższy wynik (+3 proc.) w październiku wypracowały fundusze akcji azjatyckich bez Japonii - wynika z danych zebranych przez Analizy Online. Najniższe stopy zwrotu (-3,4 proc.) uzyskały fundusze akcji polskich małych i średnich spółek.

"Październik był dość dobrym miesiącem dla posiadaczy jednostek i certyfikatów funduszy inwestycyjnych. Większość rozwiązań zapewniła dodatnią stopę zwrotu. Sprzyjała temu dobra koniunktura panująca na światowych rynkach – wskaźnik MSCI AC World, odzwierciedlający koniunkturę na globalnych rynkach akcji, wzrósł w ciągu minionego miesiąca o ok. +2,1 proc. Popyt dominował zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i rozwijających się, jednak w przypadku tych drugich dynamika wzrostów była blisko dwukrotnie wyższa" - napisano w raporcie Analiz Online.

Wśród rynków wschodzących szczególnie dobrze radziły sobie kraje azjatyckie – większość giełd w tym regionie zyskała. Wartość chińskiego Shanghai Composite Index wzrosła o +1,3 proc., a akcje notowane w Hong Kongu wchodzące w skład indeksu Hong Kong Hang Seng zyskały +2,5 proc. Jeszcze więcej można było zarobić na giełdach w Korei Południowej (+5,3 proc.) i Indiach (+6,2 proc.).

Na dobrej koniunkturze zyskali także polscy inwestorzy – średnia stopa zwrotu funduszy akcji azjatyckich bez Japonii wyniosła w październiku +3 proc. Najwięcej zarobił Investor Indie i Chiny (Investor SFIO), którego stopa zwrotu wyniosła +3,7 proc. Niewiele mniej zyskały UniAkcje: Daleki Wschód (UniFundusze SFIO) oraz MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich (Światowy SFIO), odpowiednio +3,6 proc. i +3,4 proc.

Wysokie stopy zwrotu przyniosły także fundusze akcji globalnych rynków wschodzących, które nie skupiają się na poszczególnych krajach czy regionach, lecz inwestują szeroko. Średnio zarobiły one +2,1 proc.

Oprócz giełd azjatyckich zysk przyniosły także akcje argentyńskie – indeks Merval zyskał ponad +7,1 proc. Jest to związane z wyborami parlamentarnymi, w których zwyciężyły partie sprzymierzone z prorynkowym prezydentem Mauricio Macrim.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Dobra koniunktura panowała także na giełdzie tureckiej – wartość akcji wchodzących w skład indeksu XU100 wzrosła +7 proc. W przypadku aktywów tureckich na niekorzyść inwestorów działa jednak nieustannie słabnąca lira – w ciągu minionego miesiąca jej wartość spadła o przeszło -6 proc.

Wśród polskich funduszy najwyższą stopę zwrotu wypracował JP Morgan - Emerging Markets Opportunities Fund Polska (Skarbiec - JPM AM Funds Polska SFIO). Wartość jego jednostki wzrosła o +3,4 proc. Na podium znalazły się też Investor Akcji Rynków Wschodzących (Investor SFIO) oraz NN (L) Spółek Dywidendowych Rynków Wschodzących (NN SFIO).

"Solidne wyniki wypracowały także produkty lokujące kapitał na rynkach rozwiniętych – fundusze akcji globalnych rynków rozwiniętych zyskały średnio +1,8 proc. (...) Wśród produktów oferowanych przez krajowe TFI najlepiej wypadł Skarbiec Spółek Wzrostowych (Skarbiec FIO), który zarobił +5,9 proc" - napisano w raporcie.

"Oprócz funduszy skupiających się na szerokim rynku dobrze wypadły też produkty lokujące kapitał w akcje spółek europejskich – w październiku wypracowały one średni wynik w wysokości +1,5 proc. Hiszpański konflikt w sprawie statusu Katalonii wydaje się nie przeszkadzać inwestorom, podobnie zresztą jak perspektywa normalizacji polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny. Na polskim rynku funduszy najwięcej zarobił Caspar Akcji Europejskich (Caspar Parasolowy FIO). Wartość jego jednostki wzrosła o +3,4 proc." - dodano.

Zdaniem autorów raportu, październik był dość udany dla funduszy skupiających się na papierach dłużnych, w tym polskich.

"Fundusze gotówkowe i pieniężne uniwersalne zarobiły średnio +0,3 proc. Dodatnie stopy zwrotu wypracowały również fundusze dłużne polskie korporacyjne (+0,2 proc.) i dłużne polskie uniwersalne (+0,1 proc.)" - napisano.

Na drugim biegunie znalazły się fundusze akcji polskich.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

"(...)Spośród wszystkich grup funduszy najsłabiej wypadły rozwiązania skupiające się na małych i średnich spółkach – straciły średnio -3,4 proc. Tylko jeden z 25 funduszy – PKO Akcji Małych i Średnich Spółek (Parasolowy FIO) – wypracował dodatnią stopę zwrotu (+0,5 proc.). Największe straty poniosły produkty z oferty MetLife TFI. MetLife Akcji Średnich Spółek (Krajowy FIO) stracił - 9,8 proc., a MetLife Akcji Małych Spółek (Światowy SFIO) -9,3 proc." - napisano w raporcie.

Nieco lepiej w październiku radziły sobie polskie blue chipy.

"W ciągu minionego miesiąca wartość indeksu WIG20 wzrosła o blisko +2,9 proc. W efekcie, wynik wypracowany przez fundusze akcji polskich uniwersalnych, choć również ujemny, był nieco wyższy – w październiku produkty te straciły średnio -0,5 proc. Najwyższą stopę zwrotu odnotował fundusz indeksowy ING BSK Indeks WIG 20 (ING BSK Fundusze Indeksowe SFIO), który zyskał +3,4 proc. Najgorzej wypadł Copernicus Spółek Wzrostowych (Copernicus FIO) – stracił -5,6 proc." - napisano. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.