🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 10 lutego

Opublikowano 10.02.2015, 08:37
Przegląd prasy gospodarczej, wtorek, 10 lutego
PKPP
-

(PAP) Poniżej przegląd tematów w prasie gospodarczej we wtorek, 10 lutego

RZECZPOSPOLITA

Szybko drożeje prąd dla przedsiębiorstw. Firmy płacą o 15-20 proc. więcej niż rok temu. Za Odrą jest taniej, ale import jest niemożliwy. (s.B1)

Wzrost liczby pracujących Polaków jest w dużej mierze efektem popularności samozatrudnienia, umów na czas określony oraz umów-zleceń. (s.B2)

Gorsza sytuacja rodzin zadłużonych we frankach szwajcarskich może tylko nieznacznie wpłynąć na całą gospodarkę. (s.B4)

Transportowcy nadal są zagrożeni upadłością. Firmom pomoże w tym roku wzrost gospodarczy. Osłabi je wojna na marże i ograniczenie wymiany handlowej z Rosją oraz Ukrainą. (s.B6)

Ten rok nie będzie łatwy dla producentów papierów graficznych. Rynek papierów graficznych w Europie spada w tempie 2-3 proc. rocznie i nie należy spodziewać się zmiany tej tendencji - ocenia Krystian Brymora z DM BDM. (s.B8)

Poza zawiadomieniem prokuratury rozważamy też wejście na drogę karną i cywilną, by od działaczy związkowych odzyskać choć część strat poniesionych przez JSW - mówi prezydent organizacji Pracodawcy RP, Andrzej Malinowski. (s.B10)

"Żaden komisarz nie jest ministrem rządu narodowego, ale każdy wnosi wiedzę i wrażliwość. I ja na pewno będę tłumaczyć, jak ważne jest górnictwo w Polsce" - powiedziała Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE, zapytana, czy lobbuje w KE na rzecz zaakceptowania pomocy dla polskiego górnictwa. (s.B16)

PARKIET

Widmo rozpadu eurolandu znów zaczyna straszyć inwestorów. Alan Greenspan spodziewa się wyjścia Grecji z unii walutowej, Aleksis Cipras drażni europejskich decydentów programem swojego rządu, w tym żądaniem reparacji wojennych od Niemiec. Polityka znów mocno uderza w rynki. (s.3)

Przedstawiciele związków zawodowych i zarząd KGHM podpisali porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń w tym roku. Podstawowe składniki poborów, stawki osobistego zaszeregowania, wzrastają od stycznia o 50 zł brutto. (s.5)

GAZETA WYBORCZA

Na upadku Eurolotu najwięcej stracą mniejsze lotniska. Tymczasem konkurenci już planują nowe połączenia na trasach, które porzuci bankrutujący przewoźnik. (s.17)

"Nie pozwólmy, aby kryzys frankowy poszedł na marne. Wprowadźmy nowy ład na rynku hipotecznym: kredyty o stałym oprocentowaniu, udzielane wyłącznie przez banki hipoteczne" - zaapelował na łamach "GW" prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. Inni prezesi banków przyznają, że to byłaby rewolucja, ale mogłaby pożreć własne dzieci. (s.18)

PULS BIZNESU

PKP Cargo mają cały Trade Trans dla siebie. Spółka dokupiła pakiet udziałów jednego z największych spedytorów. Z informacji "PB" wynika, że cena transakcji to ok. 40 mln zł. (s.2)

Miliard euro pójdzie na zawodówki. Resort edukacji zachęci pracowników do przyjmowania praktykantów. (s.3)

W ostatnich latach poziom nierówności w podziale dochodu w Polsce systematycznie się zmniejsza - dowodzi badanie EU-SILC. Udział najzamożniejszych w krajowej puli pieniędzy spada, a najubożsi w coraz większym stopniu w niej partycypują. Do liderów egalitaryzmu wciąż nam jednak daleko. (s.4)

Spółka biotechnologiczna Inno-Gene chce rzucić wyzwanie światowemu rynkowi genetycznych nieinwazyjnych badań prenatalnych, który jest wart nawet 200-250 mln USD. Pracuje nad bardziej zaawansowanymi testami, które obejmują znacznie więcej mutacji. (s.5)

Koniec boomu na tablety. Globalny trend ucieczki od tabletów uderzy w tym roku w polski rynek. Popyt może spaść nawet o 10 proc. (s.6)

DZIENNIK GAZETA PRAWNA

W efekcie reformy wydłużającej wiek emerytalny do 67 roku życia szybko przybywa seniorów, którzy nie mogą znaleźć zajęcia. (s.A1)

Po rozmowach w Kompanii Węglowej, które zakończyła premier Ewa Kopacz w asyście ministrów, strategia w sprawie JSW jest odmienna. Negocjacje są traktowane jako wewnętrzna sprawa spółki, nie ma mowy o udziale w nich przedstawicieli władz państwowych. (s.A3)

Sektor finansowy zawiódł swoich klientów, oferując im produkty, które nie były dostosowane do ich możliwości. Dlatego teraz to on powinien znaleźć rozwiązanie problemów frankowiczów - ocenia Adam Jasser, szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. (s.A8)

Wartość światowego rynku usług teleinformatycznych cały czas rośnie. W tym roku zbliży się do 4 bln USD. Najszybciej rosnącym segmentem tej branży będzie oprogramowanie dla przedsiębiorstw. (s.A13)

Za energię wytworzoną w mikroinstalacjach producenci dostaną dwa i pół razy więcej niż obecnie. Eksperci uważają jednak, że to za mało, by myśleć o rozwoju energetyki obywatelskiej. (s.B1)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.