Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Trigon TFI rozwiązał umowę z GetBack o zarządzanie portfelami wierzytelności 9 funduszy

Opublikowano 18.07.2018, 16:37
Zaktualizowano 18.07.2018, 16:40
© Reuters.  Trigon TFI rozwiązał umowę z GetBack o zarządzanie portfelami wierzytelności 9 funduszy

(PAP) Trigon TFI rozwiązał umowę z GetBack o zarządzanie portfelami wierzytelności w ramach dziewięciu funduszy Trigon Profit. W najbliższych dniach planuje podpisanie umów z nowymi serwiserami - podał Trigon TFI w komunikacie prasowym.

"Rozwiązanie umów nastąpiło z przyczyn leżących wyłącznie po stronie GetBack i zostało poprzedzone szczegółową analizą prawną i biznesową" - napisano w komunikacie.

Marek Juraś, prezes Trigon TFI, poinformował w komunikacie, że w najbliższych dniach spółka zamierza zawrzeć umowy o zarządzanie portfelami wierzytelności tych funduszy z nowymi podmiotami.

"W ramach przeprowadzonego wieloetapowego procesu wyboru nowych serwiserów, uzyskaliśmy konkretne oferty od 10 firm windykacyjnych. W wyniku analizy tych ofert i przeprowadzonych negocjacji, wyłoniliśmy finalnie trzy, z którymi nawiążemy współpracę. Nasze wysiłki obecnie koncentrują się na jak najpłynniejszym przejęciu przez te podmioty obowiązków związanych z obsługą wierzytelności funduszy" – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Marek Juraś.

Trigon TFI zwraca uwagę, że GetBack pozostaje współinwestorem we wspomnianych dziewięciu funduszach Trigon Profit. GetBack objął początkowo 20 proc. wszystkich certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez poszczególne fundusze. Certyfikaty inwestycyjne należące do GetBack są przy tym certyfikatami podporządkowanymi – w pierwszej kolejności wykupywane są certyfikaty inwestycyjne pozostałych inwestorów. GetBack mógłby wypłacić zainwestowany kapitał dopiero po wykupie wszystkich certyfikatów inwestycyjnych należących do inwestorów zewnętrznych.

Spółka podała, że z każdym zrealizowanym wykupem certyfikatów inwestycyjnych należących do inwestorów zewnętrznych, udział GetBack w poszczególnych funduszach rósł i wynosi obecnie – w zależności od funduszu – od 23 proc. do 40 proc.

"Szczególna konstrukcja funduszy sekurytyzacyjnych Trigon Profit sprawia, że certyfikaty posiadane przez GetBack stanowią swoistą +poduszkę bezpieczeństwa+ dla posiadaczy pozostałych certyfikatów. Innymi słowy, z perspektywy pozostałych uczestników funduszu wartość aktywów netto funduszu dzieli się – z ekonomicznego punktu widzenia – na odpowiednio mniejszą liczbę certyfikatów inwestycyjnych, a więc jest wyższa niż oficjalna wycena certyfikatów. Wspomniana +poduszka bezpieczeństwa+ powoduje, że nawet dwucyfrowy spadek wartości aktywów netto w przypadku niektórych funduszy nie powoduje realnego spadku wartości certyfikatów inwestycyjnych posiadanych przez inwestorów innych niż GetBack" – wyjaśnił Marek Juraś.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Według wyliczeń Trigon TFI, w niemal wszystkich dziewięciu funduszach Trigon Profit, obsługiwanych dotychczas przez GetBack, kwota dotychczasowych wykupów certyfikatów inwestycyjnych zrealizowanych przez dany fundusz powiększona o wartość aktywów netto tego funduszu wg wyceny na koniec czerwca 2018 r. z wyłączeniem certyfikatów podporządkowanych GetBack przewyższa początkową wartość inwestycji uczestników tych funduszy (innych niż GetBack).

Trigon podał, że fundusze Trigon Profit nigdy nie miały ekspozycji na akcje lub obligacje emitowane przez GetBack. Na aktywa funduszy Trigon Profit składają się portfele wierzytelności nabywane od takich podmiotów jak Bank PKO BP (WA:PKO), Alior Bank (WA:ALRR), BZ WBK, Raiffeisen czy Play. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.