Zgarnij zniżkę 40%

Fundusze akcji tureckich najlepsze w XI - Analizy Online

Opublikowano 03.12.2019, 16:34
Zaktualizowano 03.12.2019, 16:42
© Reuters.  Fundusze akcji tureckich najlepsze w XI - Analizy Online
XAU/USD
-
DJI
-
GC
-
XU100
-
WIG
-

(PAP) Najlepszy wynik w listopadzie osiągnęły fundusze akcji tureckich (średnio +9,7 proc.) - poinformowały Analizy Online w raporcie z 3 grudnia, dotyczącym podsumowania miesięcznych stóp zwrotu w polskich funduszach.

"To był szósty miesiąc z rzędu, w którym rynek akcji krajów rozwiniętych piął się w górę. Ale w listopadzie zyskiwały także rynki akcji krajów wschodzących. Atrakcyjności dodały im m.in. niższe kursy walut w stosunku do euro i dolara, przez co wydały się one tańsze dla inwestorów krajów rozwiniętych. W efekcie indeks MSCI AC World, odzwierciedlający koniunkturę na światowych giełdach, wzrósł o 2,3 proc., zaś najwięcej zyskał turecki BIST100 (8,6 proc.)" - napisano w raporcie.

Według analityków najwyższą stopę zwrotu w listopadzie wypracowały fundusze akcji tureckich, ze średnim wynikiem 9,7 proc.

"Jest to już czwarty raz z rzędu, kiedy fundusze te lądują na skraju miesięcznego zestawienia. Zmienność na tureckim rynku akcji jest nieodłącznym elementem inwestowania w tym kraju. Zaraz za funduszami akcji tureckich miejsce zajęły fundusze akcji amerykańskich ze średnim wynikiem 4,6 proc." - napisano.

Akcje amerykańskie przez większość listopada wyznaczały nowe historyczne szczyty, szczególnie spółki technologiczne. Indeks NASDAQ urósł w miesiąc o 3,5 proc., S&P500 o 3,0 proc., a Dow Jones o 3,1 proc.

"W tym roku fundusze akcji amerykańskich przynoszą inwestorom najwyższe stopy zwrotu. Na uwagę zasługują również fundusze akcji krajów europejskich, szczególnie rozwiniętych, ale i wschodzących. Wszystkie fundusze z tych dwóch grup osiągnęły w listopadzie dodatnie stopy zwrotu w przedziale 1,4-5,6 proc. Sytuacja przedstawiała się nieco gorzej dla akcji globalnych rynków wschodzących. To efekt długo już trwających protestów w Hong Kongu, wielu niewiadomych stojących za terminem chińsko-amerykańskiego porozumienia handlowego, czy umocnieniem się amerykańskiego dolara" - podano w raporcie.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Fundusze akcji azjatyckich, bez Japonii, osiągnęły dodatnią stopę zwrotu na poziomie średnio 0,8 proc.

"Gorzej od nich miały się tylko fundusze akcji polskich uniwersalnych, które wzrosły średnio o skromne 0,5 proc. Przy czym indeks WIG spadł o 1,3 proc., WIG20 o 2,2 proc., z kolei sWIG80 wzrósł o 3,6 proc." - zauważono.

Większość grup funduszy inwestujących w obligacje znalazła się w dolnej części zestawienia. Autorzy raportu ocenili, że stało się tak głównie za sprawą zwiększenia apetytu inwestorów na ryzykowne aktywa i odpływie środków z rynku obligacji na rynek akcji.

"Migracja kapitału z rynku obligacji na rynek akcji sprawiła, że wyniki funduszy papierów dłużnych – polskich i zagranicznych – uplasowały się na końcu listopadowego zestawienia. Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wzrosła do poziomu 1,77 proc., a polskich do 2,01 proc." - wyjaśniono.

Z zestawienia wynika, że najgorzej radziły sobie fundusze surowców z segmentu metali szlachetnych, które w listopadzie spadły średnio o -1,9 proc., podczas gdy cena złota w listopadzie spadła o 2,9 proc. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.