🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Nowy prezes Pekao zapowiada kontynuację, chce być bankiem z jednym z najwyższych ROE w sektorze

Opublikowano 03.12.2019, 10:25
Zaktualizowano 03.12.2019, 10:31
© Reuters.  Nowy prezes Pekao zapowiada kontynuację, chce być bankiem z jednym z najwyższych ROE w sektorze
CRDI
-
PEO
-
PZU
-

(PAP) Nowy prezes Pekao Marek Lusztyn zapowiada, że w najbliższym czasie bank nie będzie zmieniał zapowiedzianych celów strategicznych i finansowych. Pekao chce być bankiem z jednym z najwyższych w sektorze wskaźników ROE, przy ostrożnym podejściu do kosztów operacyjnych i ryzyka.

"Zamierzamy kontynuować realizację dotychczasowej strategii banku, koncentrując się na cyfryzacji i transformacji operacyjnej. Podtrzymujemy ambitne cele finansowe i technologiczne na kolejne lata" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Marek Lusztyn, nowy prezes Banku Pekao (WA:PEO), który w piątek zastąpił na tym stanowisku Michała Krupińskiego.

"W najbliższym czasie bank nie będzie zmieniał zapowiedzianych celów strategicznych i finansowych. Nadal chcemy być bankiem z jednym z najwyższych w sektorze wskaźników rentowności kapitału (ROE), przy jednoczesnym ostrożnym podejściu do kosztów operacyjnych oraz kosztów ryzyka. Wciąż stawiamy mocno na cyfryzację i transformację operacyjną oraz inwestujemy w IT" - dodał.

Bank zakłada, że w 2022 roku udział klientów aktywnie korzystających z bankowości mobilnej zwiększy się do 70 proc. (z około 40 proc. obecnie) wszystkich posiadających ROR. Przewiduje, że w kanałach zdalnych będzie otwierać 33 proc. nowych rachunków bieżących, a udział pożyczek gotówkowych udzielanych w kanałach cyfrowych urośnie za trzy lata do 60 proc. z obecnych około 40 proc.

Nowy prezes podtrzymuje także kluczowe cele finansowe banku do 2020 roku.

"Ambicją Pekao pozostaje ponadprzeciętny wzrost dochodowości ROE na tle polskiego sektora bankowego. Bank zakłada ponad 2 razy większy przyrost ROE, wobec średniego przyrostu spodziewanego dla ośmiu największych banków. ROE Pekao w 2020 roku znajdzie się na poziomie 11,5 proc. +/- 0,5 proc., ale bank nie rezygnuje ze strategicznego celu 12,5 proc. ROE" - powiedział Lusztyn.

"Dynamika kosztów operacyjnych Pekao nieprzerwanie pozostaje poniżej poziomu inflacji, pomimo inwestycji w transformację operacyjną i cyfryzację. Aktualny pozostaje nasz cel obniżenia wskaźnika kosztów do dochodów (C/I) do poziomu 40 proc. w przyszłym roku" - dodał.

Choć w perspektywie najbliższych miesięcy Pekao spodziewa się spowolnienia gospodarczego, które może podnieść nieco koszt ryzyka banku, to jednak nie przekroczy on założonych w strategii 50 punktów bazowych w 2020 r. Amortyzatorem dla spowolnienia koniunktury będzie kontynuacja solidnego wzrostu konsumpcji prywatnej, napędzanej dalszym wzrostem płac oraz utrzymywaniem się bezrobocia na historycznie niskich poziomach.

"Poprawa dochodów gospodarstw domowych sprzyjać będzie utrzymaniu kosztów ryzyka detalicznego na niskich poziomach. Po trzech kwartałach 2019 roku łączne koszty ryzyka znalazły się na poziomie 41 pb. Pekao ma silną pozycję na rynku korporacyjnym, gdzie nadal będzie aktywnie wspierać inwestycje przedsiębiorstw" - powiedział Marek Lusztyn.

Nowy prezes poinformował, że zgodnie ze średnioterminową polityką dywidendową, bank planuje przeznaczyć na wypłatę dla akcjonariuszy między 60 a 80 proc. jednostkowego zysku netto za 2019 roku. To jedna z najwyższych dywidend w polskim sektorze bankowym. Według założeń polityki, do akcjonariuszy trafi między 50 a 75 proc zysku za 2020 rok, a w dłuższym terminie Pekao planuje przeznaczać na dywidendę co najmniej połowę zysku w scenariuszu wzrostu organicznego.

W poniedziałek swoje oczekiwania wobec nowego prezesa przedstawili dwaj główni akcjonariusze Banku Pekao.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w rozmowie z PAP Biznes powiedział, że PFR oczekuje od prezesa Pekao szybkiej transformacji technologicznej, dynamiki wzrostu powyżej średniej rynkowej, stabilnego budowania wartości banku w długim terminie oraz stabilnej polityki wypłat dywidend.

Z kolei cytowany przez agencję Bloomberg Paweł Surówka, prezes PZU (WA:PZU) i przewodniczący rady nadzorczej Pekao, oczekuje, że po rezygnacji prezesa Michała Krupińskiego bank ten będzie kontynuował dotychczasową strategię. Według Surówki, Marek Lusztyn jest najlepszą osobą, która gwarantuje kontynuację bieżących projektów strategicznych w banku. Ocenił, że widzi znaczące potencjalne synergie Pekao z wystawionym na sprzedaż mBankiem, szczególnie pod względem technologicznym.

Polski Fundusz Rozwoju ma 12,8 proc. akcji Banku Pekao. Największym akcjonariuszem banku, z udziałem na poziomie 20 proc., jest PZU.

W piątek Michał Krupiński złożył ze skutkiem natychmiastowym rezygnację z funkcji prezesa, motywując decyzję przede wszystkim chęcią kontynuowania kariery poza Polską. Obradująca tego dnia rada nadzorcza przyjęła rezygnację Krupińskiego.

Rada powołała jednocześnie na stanowisko p.o. prezesa Marka Lusztyna, dotychczasowego wiceprezesa zarządu odpowiadającego za obszar zarządzania ryzykiem. Marek Lusztyn jest związany z Grupą Banku Pekao od blisko 20 lat. Przez ostatnie dwa i pół roku był wiceprezesem Pekao, nadzorującym obszar zarządzania ryzykiem. Wcześniej przez blisko 10 lat pracował w strukturach międzynarodowej grupy UniCredit (MI:CRDI). W Londynie, Monachium i Mediolanie opowiadał za globalne funkcje zarządzania ryzykiem, obejmujące kilkadziesiąt krajów.

Jednocześnie rezygnację ze swoich stanowisk złożyli Michał Lehmann, wiceprezes zarządu nadzorujący Pion Operacji i Usług oraz Piotr Wetmański, członek zarządu Banku Pekao nadzorujący Pion Strategii. Obie rezygnacje są ze skutkiem natychmiastowym i bez podania przyczyn. Do zarządu banku dołączył Marcin Gadomski, który będzie odpowiadał za Pion Ryzyka. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Wczytywanie kolejnego artykułu...
Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.