Pierwszy raz od 2 lat nowy gracz na GPW! Gratka dla łowców dywidendy?

Opublikowano 14.12.2023, 19:31
© Reuters.  Pierwszy raz od 2 lat nowy gracz na GPW! Gratka dla łowców dywidendy?

Po ponaddwuletniej przerwie na głównym parkiecie GPW wreszcie zadebiutuje nowa spółka, która wcześniej nie była notowana na rynku NewConnect. Na piątkowej sesji do grona podmiotów notowanych na warszawskiej giełdzie dołączy jeden z największych i jednocześnie najbardziej rentowny deweloper mieszkaniowy w Polsce. Pierwsza oferta publiczna Murapolu nie była jednak skierowana do inwestorów indywidualnych, a redukcja na zapisach okazała się bardzo duża.

Pierwszy debiut od dwóch lat

Zgodnie z uchwałą GPW i wcześniejszymi planami spółki, na sesji w piątek 15 grudnia zadebiutuje deweloper mieszkaniowy Murapol. Cena akcji w IPO została ustalona ostatecznie na poziomie 33 PLN za sztukę, co oznaczało spadek o niecałe 6 proc. W stosunku do ceny maksymalnej w ofercie (35 PLN).

Biorąc pod uwagę fakt, że był to pierwszy „prawdziwy” debiut od dwóch lat, a także to, że Murapol ma się czym pochwalić, zainteresowanie inwestorów było na tyle wysokie, że zdecydowano się na zwiększenie przydziału oferowanych akcji. Oprócz początkowo zakładanych 25 proc. akcji sprzedawanych przez głównego akcjonariusza (10,2 mln akcji), na sprzedaż w ramach IPO trafiło dodatkowe 5 proc. akcji (2,04 mln), co oznacza że w ramach oferty publicznej Murapolu inwestorzy otrzymali dokładnie 12,24 mln akcji, stanowiących 30 proc. kapitału zakładowego spółki.

Wartość pierwszej oferty publicznej Murapolu, przy cenie ustalonej na poziomie 33 PLN i przydziale akcji stanowiących 30 proc. kapitału zakładowego, wyniesie więc 403,92 mln złotych. Przy cenie akcji w IPO na poziomie 33 PLN daje to kapitalizację rynkową w wysokości 1,364 mld złotych.

Niestety, inwestorzy indywidualni będą stanowić minimalny odsetek akcjonariatu. Do „małych inwestorów” trafiło zaledwie niecałe 7 proc. akcji z IPO, czyli 855 000 sztuk. To zaś oznacza, że będą oni stanowić zaledwie nieco ponad 2 proc. akcjonariatu Murapolu.

 

Tak niewielki przydział akcji dla inwestorów indywidualnych (7 proc. akcji oferowanych, wobec początkowo planowanych 10-15 proc.) skutkował również wysoką redukcją na zapisach. Wyniosła ona aż 84 proc., co oznacza, że inwestor, który zapisał się na 1000 akcji Murapolu za 33 000 PLN, finalnie otrzyma ich zaledwie… 160 (za co zapłaci 5280 PLN).

Oczywiście już na piątkowej sesji będzie można złożyć zlecenie zakupu akcji na rynku publicznym.

Murapol, poza wysoką rentownością i dużym bankiem ziemi, kusi inwestorów m.in. perspektywą wypłaty atrakcyjnych dywidend - Zarząd spółki będzie rekomendował wypłatę co najmniej 75 proc. wypracowanego w poprzednim roku zysku netto (ale nie mniej niż 200 mln złotych) w formie dywidendy, począwszy od 2025 roku. To zaś oznacza, że rekomendowana dywidenda nie będzie niższa niż 4,90 PLN na akcję. Przy cenie sprzedaży akcji w IPO na poziomie 33 PLN daje to teoretyczną stopę dywidendy na poziomie imponujących 14,85 proc.

W 2024 roku zarząd będzie rekomendował wypłatę co najmniej 80 mln PLN dywidendy z zysku za 2023 rok (wypłata w I półroczu), a także zaliczki na poczet dywidendy z zysku za 2024 rok w czwartym kwartale przyszłego roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Debiut Murapol – gigant wchodzi na giełdę! Czy warto wziąć udział w IPO? Deweloper kusi imponującą dywidendą

 

Debiut Murapolu na GPW będzie pierwszym tego typu wydarzeniem od dwóch lat - ostatni raz bezpośrednio na głównym parkiecie warszawskiej giełdy zadebiutował STS Holding (10 grudnia 2021 roku), który notabene nie jest już notowany na GPW.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rakieta z GPW rośnie już o 200%, a analitycy mówią… KUPUJ, będzie drożej!

 

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.