Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

PILNE! Podbijanie kursu akcji i manipulacje giełdowe - KNF interweniuje w sprawie dwóch głośnych spółek z GPW!

Opublikowano 29.08.2023, 12:42
© Reuters.  PILNE! Podbijanie kursu akcji i manipulacje giełdowe - KNF interweniuje w sprawie dwóch głośnych spółek z GPW!

Spółka, która bombardowała rynek komunikatami o kolejnych umowach sprzedaży, z których finalnie niewiele wyszło, poza chwilowym podbiciem ceny akcji oraz spółka gamingowa, która niedługo po inwazji Rosji na Ukrainę postanowiła zmienić działalność na dostarczanie rozwiązań z zakresu… treningu strzeleckiego dla wojska. Co je łączy? Obie są notowane na NewConnect i KNF podejrzewa, że doszło w nich do manipulacji.

Manipulacje w spółkach z NewConnect?

spółkę MilisystemInno-Gene.

Z informacji KNF wynika, że obie spółki mogły także dopuścić się przestępstwa polegającego na publikowaniu nieprawdziwych informacji dotyczących ich działalności.

W przypadku Inno-Gene zawiadomienie KNF dotyczy okresu, w którym spółka była najbardziej popularna, czyli 2020 roku, a konkretnie okresu tuż po wybuchu pandemii. Zdaniem Komisji przekazywane w raportach Inno-Gene informacje mogły wprowadzać w błąd inwestorów co do rzeczywistej sytuacji finansowej i organizacyjnej spółki. "Działanie to mogło mieć na celu umożliwienie dokonywania transakcji sprzedaży akcji tej spółki po zawyżonej cenie” - wg KNF.

Warto przypomnieć, że kontrowersje w sprawie Inno-Gene pojawiały się już wcześniej. W lutym 2021 roku GPW wstrzymała obrót akcjami spółki po publikacji sprawozdania za 2020 rok - wówczas wątpliwości dotyczyły tego czy dane finansowe są wiarygodne, dlatego też GPW zarządziła Inno-Gene zatrudnienie autoryzowanego doradcy i przeprowadzenie audytu, a następnie opublikowanie podpisanego przez niego sprawozdania. Co ciekawe, obrót został wznowiony dopiero 19 maja, czyli po czterech miesiącach.

Spółka już wcześniej musiała tłumaczyć się GPW ze swoich komunikatów ESPI, które podbijały kurs akcji. Chodziło o liczne umowy sprzedażowe z 2020 roku na dostarczenie szybkich testów na Covid-19, które finalnie nie zostały zrealizowane. Teraz jednak kontrowersyjnymi komunikatami, które w szczytowym momencie (9 października 2020) podbiły cenę akcji do niemal 100 PLN, zajmie się KNF.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

CZYTAJ RÓWNIEŻ: InnoGene z zawieszonymi notowaniami. Dlaczego GPW nie doceniła "innowacyjności" kontrowersyjnej spółki z NewConnect?

W przypadku Milisystem podejrzenie popełnienia przestępstwa dotyczy manipulacji w obrocie akcjami spółki, przeprowadzonej od 5 maja do 21 września 2022 roku, przez grupę osób fizycznych i podmiotów działających w porozumieniu. Wówczas nastąpił y wystrzał kursu akcji spółki, z poziomu poniżej 2 PLN do ponad 9,50 PLN, a następnie gwałtowny spadek na początku marca tego roku. W maju zeszłego roku spółka ogłosiła zmianę nazwy z Inteligent Gaming Solutions na Milisystem i jednoczesną transformację z sektora gamingowego w kierunku rozwiązań dla sektora militarnego.

KNF już pod koniec września zeszłego roku wszczął postępowanie w sprawie manipulacji w Milisystem, wówczas chwilowo zawieszając obrót akcjami.

W związku z działalnością części tych osób oraz podmiotów Komisja już wcześniej złożyła zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami innych spółek, tj. Hub.Tech, Inventionmed, Softblue, Black Pearl, Devoran (obecnie Devo Energy), Europejski Fundusz Energii i Boruta-Zachem.

Manipulacje giełdowe są naruszeniem art. 15 rozporządzenia MAR i są zagrożone grzywną do 5 mln PLN albo karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5podawania nieprawdziwych danych dotyczących działalności spółki publicznej, które w istotny sposób wpływają na treść informacji, zagrożone jest grzywną do 5 mln złotych

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.