🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

TYDZIEŃ W KRAJU: Wybory parlamentarne, prognozy MFW, dane makro

Opublikowano 14.10.2019, 06:30
© Reuters.  TYDZIEŃ W KRAJU: Wybory parlamentarne, prognozy MFW, dane makro
USD/PLN
-
EUR/PLN
-
CHF/PLN
-
GBP/PLN
-
DE40
-
SPL1
-
MWIG40
-
WIG
-

(PAP) W tym tygodniu inwestorzy czekać będą na oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych i potwierdzenie, że PiS będzie mogło nadal samodzielnie rządzić w Polsce. W czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy przedstawi swoje prognozy, w tym dla naszego kraju, poznamy też najnowsze dane makro.

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne z 43,6 proc. głosów, a do Sejmu wejdzie pięć ugrupowań - wynika z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos. Symulacja podziału mandatów wskazuje, że PiS otrzyma ich 239, co daje większość w Sejmie i umożliwia samodzielne stworzenie rządu.

Z badania exit poll wynika, że PiS wyprzedził w wyborach Koalicję Obywatelską, na którą głosowało 27,4 proc. Polaków. Trzecie miejsce przypadło Lewicy z wynikiem 11,9 proc., a czwarty jest PSL 9,6 proc. Do Sejmu wejdzie też Konfederacja, na którą oddało głos 6,4 proc. uprawnionych.

Z symulacji podziału mandatów wynika, że w nowym Sejmie PiS będzie miał 239 miejsc, Koalicja Obywatelska otrzyma 130 mandatów, Lewica 43, PSL 34, a Konfederacja może liczyć na 13 miejsc. Do uzyskania większości sejmowej i samodzielnych rządów potrzebne jest 231 mandatów.

Szacowana przez Ipsos frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

W zgodnej opinii ekonomistów takie wyniki wyborów parlamentarnych są na rynków finansowych neutralne.

W tym tygodniu pojawi się sporo nowych danych makro z Polski: bilans płatniczy, inflacja CPI i bazowa, płace i zatrudnienie, produkcja przemysłowa.

"Nie spodziewamy się jednak, aby te publikacje istotnie zmieniły ocenę perspektyw krajowej gospodarki, przez co będą raczej neutralne dla rynku" - oceniają ekonomiści Santander Bank Polska (WA:SPL1).

W najbliższy czwartek (w poprzednim TYGODNIU W KRAJU błędnie podaliśmy, że nastąpi to 10 października) opublikowany zostanie World Economic Outlook Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

W cyklicznej publikacji eksperci tej instytucji przedstawiają prognozy dotyczące tempa wzrostu i inflacja dla globalnej gospodarki, poszczególnych regionów i państw.

W ostatniej, kwietniowej publikacji prognoza tempa wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 rok została podwyższona z 3,5 do 3,8 proc., a na rok 2020 z 3 do 3,1 proc. Natomiast szacunek średniorocznej inflacji CPI został obniżony do 2,0 proc. na roku 2019 i 1,9 proc. na rok 2020, wobec wcześniejszych prognoz na poziomie, odpowiednio, 2,8 proc. i 2,5 proc.

Dla porównania krajowi ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes zakładają (mediana prognoz), że w tym roku tempo wzrostu PKB wyniesie 4,4 proc., a w przyszłym obniży się do 3,7 proc. Jednak w ostatnich tygodniach, pod wpływem słabszych od oczekiwań danych za II kwartał, prognozy idą w dół. Ekonomiści mBank obniżyli prognozę tempa wzrostu na 2019 rok z 4,0 do 3,2 proc.

Wyższe niż w przypadku MFW są także oczekiwania krajowych ekonomistów dotyczące średniorocznej inflacji - w 2019 roku ceny mają wzrosnąć o 2,4 proc., a w przyszłym o 3,0 proc.

******************

UBIEGŁY TYDZIEŃ

Zeszły tydzień był udany dla rynków akcji. Indeks WIG zwyżkował o 1,63 proc., natomiast WIG20 zyskał 1,83 proc. Serię czterech spadkowych tygodni z rzędu przerwał mWIG40 - tym razem zyskał 0,87 proc.

Dla porównania S&P 500 zwyżkował o 0,62 proc., natomiast DAX wzrósł 4,15 proc.

Mijający tydzień nie obfitował w ważne dane makro, ale pojawiło się kilka komentarzy z ust członków RPP.

Dane o wynikach finansowych firm zatrudniających ponad 9 osób pokazały lekki spadek rentowności w pierwszej połowie 2019 r. (5,1 proc. wobec 5,2 proc. w pierwszej połowie 2018 roku).

"Przyśpieszenie inflacji CPI w II połowie 2019 r. sugeruje, że firmy postawiły na odbudowę rentowności. Z kolei łączne inwestycje wzrosły o 18,5 proc. r/r w ujęciu nominalnym, przy czym wzrost ten był napędzany przez duże firmy (250+). W firmach zatrudniających 10-49 osób nakłady wzrosły zaledwie o 4,6 proc. r/r." - napisano w raporcie tygodniowym Santander Bank Polska.

We wrześniu stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5,1 proc.

"Wrzesień wyznaczył tegoroczny dołek bezrobocia i w kolejnych miesiącach spodziewamy się lekkiego wzrostu zgodnego z wzorcem sezonowym, do 5,3 proc. w grudniu. Spodziewamy się, że ostateczny odczyt GUS potwierdzi dane Ministerstwa" - napisali ekonomiści Santander Bank Polska.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt i Grażyna Ancyparowicz stwierdzili, że wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych nie generuje ryzyka dla polskiego sektora bankowego, gdyż jego potencjalny wpływ będzie rozłożony w czasie.

"Eugeniusz Gatnar wyraził też obawy co do ujemnych realnych stóp procentowych w Polsce, wzmacniając swój pogląd, że podwyżki wciąż są w grze. Z kolei Eryk Łon stwierdził, że należy zareagować na pogorszenie nastroju w przemyśle obniżką stóp procentowych, a Grażyna Ancyparowicz uznała, że nie ma powodów ani do podwyżek, ani do obniżek stóp procentowych" - napisali ekonomiści Santander Bank Polska.

Po wyraźnej aprecjacji zanotowanej po wyroku TSUE złoty zdołał w minionym tygodniu jeszcze się umocnić, ale już w mniejszej skali. EURPLN długo był stabilny wokół 4,325 i dopiero w drugiej połowie tygodnia przebił 4,31. Krajowa waluta umocniła się też do dolara (USDPLN spadł do 3,91 z 3,95) i franka (CHFPLN spadł poniżej 3,92 z 3,98). GBPPLN odbił do 4,90 po chwilowym spadku do 4,76.

Rentowność 10-letnich krajowych obligacji wzrosła o 9 pb. do 1,97 proc., dochodowość papierów 5-letnich zwiększyła się o 6 pb. do 1,72 proc., a 2-letnich wzrosła o 1 pb do 1,49 proc. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.