Zgarnij zniżkę 40%

Czy warto kupować jena japońskiego, skoro inwestorzy zagraniczni obstawiają lokalną giełdę?

Opublikowano 09.10.2023, 12:05
Zaktualizowano 09.10.2023, 12:40
© Reuters.  Czy warto kupować jena japońskiego, skoro inwestorzy zagraniczni obstawiają lokalną giełdę?
USD/JPY
-

Invezz.com - Obecnie oczy wszystkich zwrócone są na jena japońskiego (JPY), ponieważ para USD/JPY (ponownie) osiągnęła poziom 150. W marcu wzrósł poniżej 130 i obecnie jest notowany na terytorium, na którym wcześniej interweniował Bank Japonii.

Na kilka dni przed publikacją raportu o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (NFP) w ubiegły piątek inwestorzy JPY zaobserwowali, że kurs wymiany USD/JPY spadł o trzy duże cyfry (tj. trzysta pipsów) w ciągu mniej więcej kilku minut. Wielu uważało, że Bank Japonii interweniował, ale nie było oficjalnego potwierdzenia.

Jednak zdrowsze podejście do handlu i inwestowania nie polega na poleganiu na banku centralnym. Zamiast tego zaleca się przeprowadzenie własnych badań i zachowanie należytej staranności.

Ci, którzy kupują JPY latem, notują duży spadek. Wielu prawdopodobnie rzuciło ręcznik.

Jednakże JPY wygląda atrakcyjnie na obecnych poziomach. Wzmocnienie może zająć trochę czasu, ale warto spróbować na obecnym poziomie.

Z fundamentalnego punktu widzenia sytuacja również wygląda na korzyść jena.

W zeszłym tygodniu w artykule w Financial Times zwrócono uwagę na słowa premiera Japonii Fumio Kishidy wzywającego inwestorów zagranicznych do inwestowania w przyszłość Japonii. Jednak zagraniczni inwestorzy już kupują netto japońskie akcje na poziomach nienotowanych od dekady.

Aby kupić lokalne akcje, potrzebna jest lokalna waluta. Dlatego zagraniczni inwestorzy wymieniają swoją walutę (czy to USD, EUR, AUD czy GBP), aby kupić lokalną – JPY.

Zatem w artykule faktycznie podkreślono fakt, że popyt na jena jest silny.

Kolejny interesujący zwrot akcji, który może nastąpić, pochodzi z japońskiego GPIF – Rządowego Funduszu Inwestycji Emerytalnych.

USD/JPY na poziomie 150 może spowodować zmiany w alokacji GPIF

Już w 2020 roku rozeszła się informacja, że GPIF podjął decyzję o zwiększeniu alokacji obligacji zagranicznych w swoim portfelu z 10% do 25%. Naturalnie zakup obligacji zagranicznych oznaczał sprzedaż lokalnej waluty (JPY) i zakup waluty obcej w celu zapłaty za obligacje.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Być może zatem rozsądniejsze byłoby, gdyby GPIF przesunął alokację z powrotem w stronę Japonii – aby inwestował w przyszłość Japonii. Ma to sens, biorąc pod uwagę transakcje USD/JPY blisko 150.

Podsumowując, nie są to poziomy, które mogłyby osłabić jena. Dokładnie odwrotnie.

The post Czy warto kupować jena japońskiego, skoro inwestorzy zagraniczni obstawiają lokalną giełdę? appeared first on Invezz.

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Invezz.com

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.