🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

TYDZIEŃ W KRAJU: Inflacja CPI, PMI, deficyt fiskalny i dług

Opublikowano 03.04.2018, 11:08
Zaktualizowano 03.04.2018, 11:10
TYDZIEŃ W KRAJU: Inflacja CPI, PMI, deficyt fiskalny i dług
PKO
-
WIG
-
ABCP
-
LPPP
-

(PAP) Tydzień rozpoczął się od publikacji PMI dla Polski w marcu oraz danych o deficycie fiskalnym i długu za 2017 r. W środę GUS poda wstępny odczyt inflacji CPI w marcu. Na GPW trwa sezon wyników.

WSTĘPNY ODCZYT INFLACJI CPI

W środę o 10.00 opublikowane zostaną wstępne dane na temat inflacji CPI w marcu.

"Spodziewamy się jej umiarkowanego wzrostu z 1,4 proc. rdr do 1,5 proc. rdr (konsensus 1,6 proc. rdr). Inflacja bazowa także pozostaje słaba, a dodatkowo w kolejnych miesiącach wzrost wskaźnika hamować będzie spadek cen żywności. W efekcie przez cały drugi kwartał CPI najprawdopodobniej pozostanie w okolicy dolnej granicy celu NBP (1,5 proc. rdr)" - napisano w raporcie ING Banku Śląskiego.

Z kolei zdaniem ekonomistów z Raiffeisen Polbanku, środowy odczyt inflacji może wskazać na powrót CPI nawet do okolic 1,8 proc. rdr.

Również zdaniem analityków z PKO BP (WA:PKO), wstępny odczyt inflacji CPI powinien pokazać jej powrót do trendu wzrostowego (1,7 proc. rdr).

PMI W MARCU

Tydzień rozpoczął się od publikacji wskaźnika PMI we wtorek rano. Wskaźnik PMI dla Polski w marcu pozostał na lutowym poziomie 53,7 pkt. wobec prognozy 53,1 pkt. - podała firma badawcza Markit.

"Indeks PMI utrzymał się w marcu na poziomie 53,7 pkt., powyżej rynkowego konsensusu (53 pkt.) oraz wbrew tendencjom w gospodarkach Europy Zachodniej (gdzie widoczne jest wyraźne osłabienie). Raport IHS Markit (firmy prowadzącej badanie) podkreśla umiarkowany optymizm względem bieżącej aktywności przedsiębiorstw oraz niewielki wzrost oczekiwań inflacyjnych. Badanie przedstawia jednak wyraźny trend wzrostowy zatrudnienia oraz problemy z opóźnieniami w realizacji kontraktów (co sygnalizuje wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych)" - napisano w raporcie ING Banku Śląskiego.

Według ekonomistów z PKO BP, wyniki ankiet dotyczące procesów cenotwórczych wskazują na nieznaczne złagodzenie presji cenowej.

"Mimo tego wskaźnik kosztów produkcji pozostaje na poziomie wskazującym, że osłabienie inflacji CPI na początku roku ma charakter przejściowy" - napisali w komentarzu.

DEFICYT FISKALNY I DŁUG ZA 2017

Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 r. wyniósł 1,5 proc. PKB wobec 2,3 proc. PKB w 2016 r. po korekcie - podał we wtorek we wstępnym szacunku GUS. Dług sektora finansów publicznych wyniósł w 2017 r. 50,6 proc. PKB wobec 54,2 proc. PKB w 2016 roku po korekcie.

NA GPW TRWA SEZON WYNIKÓW

Na warszawskiej giełdzie trwa sezon wyników. W bieżącym tygodniu wyniki finansowe przedstawią: LPP (WA:LPPP) (wtorek, wyniki wstępne), Mangata (środa), ABC Data (WA:ABCP), Forte i Polwax (czwartek).

*****************

W UBIEGŁYM TYGODNIU

W ubiegłym tygodniu WIG 20 stracił 2,8 proc., mWIG 40 spadł o 2,1 proc., a WIG zniżkował o 2,5 proc.

W minionym tygodniu złoty w relacji do euro umocnił się o niecały 1 proc., a w relacji do dolara pozostał bez istotnych zmian.

"Polskie obligacje skarbowe podążały za benchmarkami i umacniały się w przedświątecznym tygodniu. Krzywa obniżyła się w tym okresie o 4-6pb, testując najniższe poziomy od kwietnia 2016 roku (1,48 proc. w sektorze 2-letnim) oraz od września 2017 roku (3,17 proc. w przypadku 10-letniego benchmarku)" - napisali w porannym raporcie ekonomiści Banku Pekao.

W II kwartale 2018 r. na rynku krajowym MF planuje przeprowadzić 3-5 przetargów sprzedaży obligacji łącznie na 15,0-25,0 mld zł - podało MF w komunikacie. MF planuje też 1-3 przetargi zamiany, przeprowadzenie których uzależnione będzie od sytuacji rynkowej i budżetowej.

MF zaoferuje 27 kwietnia obligacje OK0720 / PS0123 / WZ0524/ WS0428 / WZ0528 oraz typu WS lub IZ za 4-8 mld zł. MF przeprowadzi 5 kwietnia przetarg zamiany, na którym sprzeda papiery OK0720 / PS0123 / WZ0524/ WS0428 / WZ0528, a odkupi PS0418, PS0717 i OK1018 - podało Ministerstwo finansów w komunikacie w piątek.

Anna Unton (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.