🔥 Akcje wybrane przez AI w strategii Tytani technologiczni zyskały jak dotąd +7,1% w maju.
Przyłącz się, póki akcje są GORĄCE.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu PKB Polski o 0,7% w br., podniósł do 2,6% w 2024

Opublikowano 06.04.2023, 15:00
© Reuters.  Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu PKB Polski o 0,7% w br., podniósł do 2,6% w 2024

Warszawa, 06.04.2023 (ISBnews) - Bank Światowy podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego Polski na bieżący rok na poziomie 0,7% i podwyższył o 0,4 pkt proc. do 2,6% na 2024 r., podał bank w raporcie. Na 2025 r. prognoza PKB wynosi 3,2% wzrostu.

"Przewiduje się, że w 2023 r. wzrost gospodarczy zmniejszy się do do 0,7% z powodu wysokiej inflacji, zacieśnienia polityki pieniężnej, negatywnego efektu zaufania związanego z wojną na Ukrainie, mniejszej liczby pracowników zagranicznych w porównaniu z rokiem poprzednim oraz spowolnienia popytu u kluczowych partnerów handlowych. Przewiduje się, że kwartalny PKB ma odnotować ujemną dynamikę na początku roku, po większym niż oczekiwano skurczeniu się PKB w IV kw. 2022 r., po czym w kolejnych kwartałach nastąpi poprawa, głównie dzięki ożywieniu konsumpcji prywatnej i silniejszych wydatkach publicznych" - czytamy w raporcie Banku Światowego "World Bank ECA Economic Update Spring 2023".

Średnioroczna inflacja konsumencka CPI wyniesie w br. 12,2%, w przyszłym - 5,9% i 3,5% w 2025 roku.

"Oczekuje się, że deficyt fiskalny przekroczy 4,5% PKB w 2023 r., ze względu na wpływ strukturalnej reformy podatkowej (tzw. Polish Deal), zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu oraz zerowej stawki VAT na żywności oraz pomocy publicznej udzielonej dla przesiedlonych Ukraińców. Koszt fiskalny tych pakietów szacowany jest odpowiednio na 1,1%, 2% i 0,2% PKB w 2023 roku. Przy zwiększonym ryzyku geopolitycznym, rząd zobowiązał się do zwiększenia wydatków na obronę o 0,8% PKB w tym roku" - czytamy dalej.

Bank Światowy przewiduje deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) na poziomie -4,6% PKB w br., -3,7% w przyszłym roku i -3,1% w 2025 r.

Zadłużenie tego sektora sięgnie według szacunków 50,6% PKB w br. (wobec 48,4% PKB rok wcześniej) oraz wzrośnie do 52% PKB w przyszłym roku i 53,3% w 2025 r.

"Zwiększenie wydatków i efektywności podatkowej są konieczne, aby odbudować bufory fiskalne, dostosować się do wyższych wydatków na zdrowie, obronę, zieloną transformację, oraz przygotować się na rosnące obciążenia fiskalne wynikające ze starzenia się społeczeństwa. W perspektywie średniookresowej kluczowym wyzwaniem jest zmniejszająca się podaż pracy, która staje się jeszcze bardziej dotkliwa z powodu starzenia się społeczeństwa. Duży napływ osób z Ukrainy może pomóc w przynajmniej tymczasowym rozwiązaniu problemu trudności na rynku pracy. Kolejnym wyzwaniem jest realizacja zobowiązań w zakresie dekarbonizacji. Konieczne jest również wzmocnienie instytucjonalne dla trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu oraz dla zmniejszenia różnic między regionami" - podsumowano.

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.