Błaszczak: Spodziewamy się m.in. dostaw Haimarsów i koreańskich Chunmoo w 2023 r.

Opublikowano 17.01.2023, 10:26
© Reuters Błaszczak: Spodziewamy się m.in. dostaw Haimarsów i koreańskich Chunmoo w 2023 r.
USD/PLN
-
WIG20
-
BTC/USD
-

Warszawa, 17.01.2023 (ISBnews) - Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) spodziewa się w tym roku dostaw Haimarsów, zamówionych w 2019r. oraz koreańskich Chunmoo, których dostarczenie wynika z umowy, zatwierdzonej w roku ubiegłym, poinformował wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. W tym roku także amerykańskie czołgi Abrams mają trafić do Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej.

"W tym roku również będą dostawy, np. dostawy Haimarsów, zamówionych w 2019 r., ale także koreańskich Chunmoo. Zdajemy sobie sprawę z tego, że artyleria odgrywa kluczową rolę na wojnie na Ukrainie. To są doświadczenia, z których wyciągamy wnioski. Widzimy, że w ręku ukraińskim Haimarsy, szczególnie Haimarsy są niezwykle ważną i skuteczną bronią, która pozwala na opieranie się inwazji rosyjskiej, ale także kolejne czołgi koreańskie, kolejne armatohaubice koreańskie" - powiedział Błaszczak w Polskim Radiu24.

W październiku ub. roku Błaszak zatwierdził umowę ramową na zakup 288 zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej wraz zapasem amunicji. Dywizjon Chunmoo będzie zbudowany na polskich ciężarówkach Jelcz, które powstają w Polskiej Grupie Zbrojeniowej i będzie wyposażony w polską łączność i w polski system zarządzania polem walki. Gotowość operacyjną ma osiągnąć w tym roku.

"Myślę, że wielkim naszym osiągnięciem jest to, że w roku ubiegłym zamówiliśmy, ten sprzęt tę broń w Korei i w grudniu ub. roku już pierwsze egzemplarze czołgów i armatohaubic zostały do Polski dostarczone" - podkreślił Błaszczak.

Przypomniał, że w tym roku do Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej trafią czołgi Abrams.

"W tym roku także amerykańskie czołgi Abrams trafią do Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej, której zadaniem jest właśnie zamknięcie bramy brzeskiej, czyli tej równiny ciągnącej się daleko gdzieś od Wschodu aż do Wisły" – powiedział.

Podkreślił, że na tych czołgach szkolą się już polscy czołgiści i płynnie przejmą swoje obowiązku już na polskich Abramsach.

Minister zapowiedział też, że w ciągu najbliższych kilku dni do Polski trafią baterie Patriot.

"Baterie Patriot będą w Polsce w ciągu najbliższych kilku dni. Prowadzone są  już ostatnie takie prace związane z miejscem ulokowania tego zestawu, a więc to będzie województwo lubelskie" - wskazał.

Podkreślił, że ,"te Patrioty zostaną włączone w polski system dowodzenia, a więc to dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych będzie decydował o ich użyciu."

W roku ubiegłym Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kontrakt z administracją Stanów Zjednoczonych, w sprawie dostarczenia dla Wojska Polskiego 250 czołgów Abrams do 2026 r., oraz 116 czołgów Abrams w starszej wersji, które także w perspektywie kilku lat mają zostać zmodyfikowane do wersji SEPv3. Umowa dotycząca pozyskania 116 czołgów Abrams została już zatwierdzona.

Jednocześnie w roku ub. zatwierdzono umowę ramową na zakup 288 zestawów systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo z Korei Południowej wraz zapasem amunicji.

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.