Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

BM Reflex: Ceny paliw na stacjach będą dalej rosły o 5-10 groszy na litrze benzyny i ON

Opublikowano 22.03.2024, 14:15
Zaktualizowano 22.03.2024, 13:40
© Reuters.  BM Reflex: Ceny paliw na stacjach będą dalej rosły o 5-10 groszy na litrze benzyny i ON

Warszawa, 22.03.2024 (ISBnews/BM Reflex) - Skala zmian cen paliw na stacjach obserwowana w tym tygodniu nie odzwierciedla w całości zmian cen z rynku hurtowego, dlatego utrzymuje się prawdopodobieństwo dalszych podwyżek cen na stacjach w następnym tygodniu w przedziale 5-10 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego oraz 2-4 groszy na litrze autogazu, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Od początku miesiąca z uwagi na zmiany cen na rynku ropy i paliw na europejskim rynku ARA, a także na rynku walutowym, obserwujemy dużą dynamikę zmian cen na rynku hurtowym. Po wzrostach cen w hurcie w ubiegłym i na początku tego tygodnia mamy pierwsze od połowy lutego podwyżki cen na stacjach.

Aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,51 zł/l (+6 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 - 7,09 zł/l (+5 gr/l), oleju napędowego - 6,73 zł/l (+6 gr/l), autogazu - 2,89 zł/l (+2 gr/l).  Skala zmian cen na stacjach obserwowana w tym tygodniu nie odzwierciedla w całości zmian cen z rynku hurtowego, dlatego utrzymuje się prawdopodobieństwo dalszych podwyżek cen na stacjach w następnym tygodniu w przedziale 5 – 10 groszy na litrze benzyny i oleju napędowego oraz 2-4 groszy na litrze autogazu.

Warto zaznaczyć, że ze względu na duże zróżnicowanie cen paliw na poszczególnych stacjach spodziewane podwyżki cen również będą bardzo zróżnicowane. W przypadku benzyny i diesla mogą sięgać od kilku do nawet 20 groszy na litrze.

Aktualne podwyżki cen paliw na stacjach przybliżają nas do cen sprzed roku. Co prawda wciąż płacimy mniej niż przed rokiem, ale w następnym miesiącu ceny paliw mogą wzrosnąć powyżej poziomów z roku ubiegłego.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Ropa naftowa

W piątek rano ceny majowej serii kontraktów na ropę Brent utrzymują się w rejonie 85,7 USD/bbl. Rynek znajduje się około 2 USD/bbl poniżej tegorocznych maksimów. Wzrost cen ropy to efekt oczekiwań sezonowego wzrostu popytu na ropę w drugim kwartale przy utrzymaniu ograniczeń podaży ropy ze strony OPEC+, co w efekcie powinno doprowadzić do spadku światowych zapasów ropy naftowej w II kwartale. W dalszym ciągu kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu światowego popytu na ropę będzie miał stan gospodarki Chin i Indii. Międzynarodowa Agencja Energii, zgodnie z ostatnimi prognozami, spodziewa się wzrostu światowego popytu na ropę w tym roku o 1,3 mln bbl/d, z czego na same Chiny przypadnie 0,62 mln bbl/d wzrostu.

W lutym Chiny (największy na świecie importer netto ropy naftowej) zaimportowały 9,1 mln ton rosyjskiej ropy naftowej (2,3 mln bbl/d) co stanowiło około 21% całkowitego importu na poziomie 44,14 mln ton (11,2 mln bbl/d). Drugim największym dostawcą ropy do Chin pozostaje Arabia Saudyjska z udziałem 16%.

Indie z kolei zgodnie z oficjalnymi danymi PPAC zaimportowały w lutym 18 mln ton ropy naftowej czyli blisko 17% mniej niż w styczniu i 6,6% mniej niż w lutym roku ubiegłego. Rosja pozostała kluczowym dostawcą ropy naftowej również do Indii z udziałem 35% w całkowitym indyjskim imporcie. Indie w lutym zwiększyły eksport produktów rafineryjnych o 15% w skali roku (20% m/m) do 5,8 mln ton, z tego 2,4 mln ton stanowiły oleje napędowe.

(ISBnews/BM Reflex)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.