🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

CBRE: Powierzchnia magazynowa w budowie wynosi 2,5 mln m2

Opublikowano 30.11.2023, 11:35
© Reuters.  CBRE: Powierzchnia magazynowa w budowie wynosi 2,5 mln m2
CBRE
-

Warszawa, 30.11.2023 (ISBnews) - Powierzchnia magazynowa w budowie wynosi obecnie 2,5 mln m2, z czego ponad połowę stanowią inwestycje spekulacyjne, czyli bez zapewnionego najemcy, wynika z danych CBRE. W ciągu roku łączna powierzchnia magazynów w naszym kraju urosła o 12% i wynosiła 30,5 mln m2 na koniec III kw. br., podano także.

"Mimo lekkiego spowolnienia, które obserwowaliśmy na rynku magazynowym szczególnie na początku tego roku, Polska pozostaje bardzo atrakcyjnym miejscem dla najemców. Dodatkowo, najnowsze dane za trzeci kwartał br. wskazują, że mieliśmy wtedy do czynienia z ożywieniem, które ma duże szanse na kontynuację. W porównaniu do drugiego kwartału odnotowaliśmy wzrost powierzchni w budowie i znacznie wyższy popyt. Ilość powstającej powierzchni magazynowej jest wyższa o 17%, a popyt urósł o 56%. Biorąc pod uwagę cały 2023 rok, największą popularnością cieszą się region warszawski, Katowice i Wrocław. Poziom pustostanów rośnie, jednak jest to efekt większej liczby budów spekulacyjnych, które zostały dostarczone na rynek i potrzebują czasu, by zostać wynajęte" - powiedziała senior consultant w dziale badań rynku i analiz w CBRE Anna Bielacka, cytowana w komunikacie.

Na koniec III kwartału 2023 roku wielkość powierzchni magazynowej w Polsce wyniosła 30,5 mln m2. W porównaniu do tego samego okresu minionego roku to wzrost o 12%, co stawia nasz kraj wśród najszybciej rozwijających się rynków magazynowych w Europie, podano także.

"W budowie jest obecnie 2,5 mln m2, a więc o 47% mniej niż w tym samym okresie rok temu, ale o 17% więcej niż w drugim kwartale br. Ponad połowa (53%) z obecnie powstających magazynów to budowy spekulacyjne, które na etapie realizacji nie mają jeszcze zagwarantowanych najemców" - czytamy dalej.

"Warto zauważyć, że wysoki poziom budów, odnotowany w 2022 roku, był efektem wysokiej liczby inwestycji sektora e-commerce w magazyny, z którą mieliśmy do czynienia jeszcze w pandemii" - podkreśliła Bielacka.

Od początku 2023 roku na rynek dostarczono 3,1 mln m2 nowej powierzchni magazynowej, czyli o 11% mniej niż w tym samym okresie minionego roku. Najwięcej przybyło w regionie warszawskim (539,1 tys. m2) oraz w południowo-zachodniej części Polski, a więc w Katowicach (471,7 tys. m2) oraz w Zielonej Górze i Gorzowie (437,3 tys. m2). Największy ukończony projekt to Panattoni BTS Zalando w Bydgoszczy, który został otwarty w I kwartale tego roku, a jego rozmiar to 146 tys. m2, wymieniono w materiale.

"Południowo-zachodnia część Polski wyróżniała się także pod względem popytu. W 2023 roku w Katowicach wynajęto 655 tys. m2, a we Wrocławiu 578 tys. m2. W regionie warszawskim zainteresowanie sięgnęło 780 tys. m2. Całkowity popyt na magazyny odnotowany od początku tego roku wyniósł 3,9 mln m2. Choć to o jedną czwartą (25%) mniej niż w tym samym czasie minionego roku, to porównując wyniki z trzeciego kwartału z drugim, widać wzrost o 56%. Większość umów na wynajem magazynów podpisanych w tym roku stanowiły nowe kontrakty (59%), udział odnowień sięgnął 34%" - napisano w informacji.

Średni poziom pustostanów na rynku magazynowym w III kwartale 2023 roku wzrósł o 3,5 pkt proc. r/r oraz o 1 pkt proc. kw/kw i wynosi 7,7%. Najniższy jest w Trójmieście, Białymstoku i Rzeszowie, gdzie spadł poniżej 2%. Jednocześnie w regionie Łodzi czy Wrocławia odsetek niewynajętych powierzchni magazynowych sięga niemal 10%. Zróżnicowane są także koszty wynajmu. W większości głównych rynków regionalnych wynoszą one 3,9-5,4 euro za m2 za miesiąc, a w stolicy i jej okolicach sięgają 7,5 euro za m2 za miesiąc, wskazano także.

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.