Zgarnij zniżkę 40%

Credit Agricole: Popyt konsumencki odbije do +3% r/r w 2024 r. wobec stagnacji w 2023 r.

Opublikowano 06.11.2023, 11:18
© Reuters.  Credit Agricole: Popyt konsumencki odbije do +3% r/r w 2024 r. wobec stagnacji w 2023 r.
EUR/USD
-
GBP/USD
-
USD/JPY
-
USD/CHF
-
EUR/GBP
-
EUR/JPY
-

Warszawa, 06.11.2023 (ISBnews) - Konsumpcja prywatna będzie się poprawiać w najbliższych kwartałach w warunkach szybkiego spadku inflacji i wzrośnie o 3% r/r w 2024 r. wobec stagnacji w br., poinformował główny ekonomista Credit Agricole (EPA:CAGR) Jakub Borowski.

"Prognozy na 2024 r. dla sektora rolno-spożywczego są umiarkowanie optymistyczne, musimy patrzeć przede wszystkim na konsumpcję i popyt zewnętrzny. 30% produkcji w sektorze rolno-spożywczym w Polsce to jest eksport. Jeśli chodzi o czynnik krajowy - popyt krajowy i popyt konsumpcyjny, sytuacja wygląda nieźle. Popyt konsumpcyjny będzie się poprawiał - głównie dlatego, że mamy do czynienia z szybkim spadkiem inflacji - i nastąpiła mijanka tj. tempo wzrostu płac nominalne jest już wyższe niż tempo wzrostu cen - taka sytuacja utrzyma się w najbliższych kwartałach. To będzie wspierać konsumpcję, która wzrośnie według naszych prognoz o ok. 3% w przyszłym roku wobec stagnacji w tym roku. Taka sytuacja będzie oczywiście korzystna w sektorze rolno-spożywczym" - powiedział Borowski podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2023

Wskazał, że oczekiwana ekspansja fiskalna będzie również czynnikiem pobudzającym popyt w 2024 r., co przełoży się na zauważalny popyt na żywność.

Bank oszacował, że konsumpcja prywatna spadnie o 0,3% r/r w br.

Główny ekonomista ocenił, że ożywienie popytu konsumpcyjnego u głównych partnerów handlowych Polski - w Niemczech, strefie euro - nastąpi z tych samych przyczyn, tj. niższej inflacji, rosnących realnie płac, ale ta poprawa nie następuje tak szybko, jak w Polsce.

"Jeśli chodzi o eksport [branży rolno-spożywczej] - sytuacja wygląda troszkę gorzej, chociaż lepiej niż w tym roku. Ożywienie popytu konsumpcyjnego u naszych głównych partnerów handlowych - w Niemczech, strefie euro nastąpi - z tych samych przyczyn: niższej inflacji, rosnących realnie płac. Ostatnie dane dotyczące koniunktury konsumenckiej w Niemczech, wskazują, że poprawa nie następuje tak szybko jak w Polsce. Z punktu widzenia eksporterów w branży rolno-spożywczej perspektywy są lepsze na 2024 r., ale poprawa nie następuje tak szybko jak w przypadku rynku krajowego" - powiedział Borowski.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Podkreślił, że "rentowność nett sprzedaży w sektorze spożywczym jest najwyższa od paru lat - od 2019, czyli sektor się obronił przed pandemią i wojną".

We wrześniu br. Credit Agricole Bank Polska obniżyli prognozę wzrostu PKB na ten rok do 0,5% z 0,8% r/r oczekiwanych wcześniej. Według banku, dynamika wzrostu PKB w Polsce zwiększy się do 0,5% r/r w III kw., a w IV kw. wzrośnie do 1,9%. Bank podtrzymał prognozę wzrostu gospodarczego na poziomie 2,8% r/r w 2024 r.

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.