Zgarnij zniżkę 40%

DSV: Polski sektor TSL może skorzystać na strajkach w Niemczech, przejąć więcej tego rynku

Opublikowano 04.12.2023, 08:30
© Reuters.  DSV: Polski sektor TSL może skorzystać na strajkach w Niemczech, przejąć więcej tego rynku
DSV
-

Warszawa, 04.12.2023 (ISBnews) - Polski sektor TSL ma potencjał, by zwiększyć udział w rynku niemieckim w zakresie utrzymania łańcuchów dostaw, a strajki, które miały miejsce w tym kraju mogą stanowić kolejny impuls, by tak się działo, ocenił dla ISBnews dyrektor sprzedaży i marketingu w DSV Piotr Wojtkowski.

"Strajki pracowników magazynów i transportu prowadzą do zachwiania łańcuchów dostaw. Biorąc pod uwagę, że 24 listopada, wraz z Black Friday, rozpoczął się tradycyjny przedświąteczny peak sprzedażowy, skutki takiego przestoju mogą być proporcjonalnie bardziej dotkliwe, zarówno dla firm, jak i konsumentów. W przypadku Niemiec mamy do czynienia ze strajkami głównie w sektorze FMCG. Jednakże trzeba pamiętać że wewnątrz Unii Europejskiej mamy do czynienia ze złożonymi i współzależnymi rynkami. Strajki pracowników logistyki, zajmujących się obsługą branży FMCG, z którymi mieliśmy do czynienia w Niemczech, spowodują tąpnięcie, które będzie odczuwalne w innych sektorach. W związku z tym przewoźnik czy firma magazynowa dzisiaj specjalizująca się np. w sektorze automotive będzie zaangażowana do łatania dziur na kanale FMCG. Do takiej sytuacji dochodzi dlatego, że, tak długo, jak mamy do czynienia z tzw. towarami neutralnymi, czyli nieposiadającymi dedykowanych przepisów i wymogów, mogą być one przewożone i magazynowane z wykorzystaniem tych samych zasobów. Podsumowując, efekty strajków w jednym kraju, w określonym sektorze, mogą być odczuwalne dla wszystkich sektorów i dotykać mogą również innych krajów w ramach wspólnego rynku" - napisał Wojtkowski w komentarzu dla ISBnews.

Według niego, sieci handlowe, które nie mogą w pełni wykorzystać posiadanej powierzchni sprzedażowej, zapewne będą próbować ograniczyć koszty robiąc bypass. W tym celu mogą albo znaleźć innego dostawcę towaru, jeżeli strajki obejmują jego magazyny i transport, albo znaleźć innego operatora usług logistycznych, jeżeli przestoje mają miejsce w obiektach należących do danej sieci.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

"Patrząc z perspektywy rynku magazynowego, myślę, że w krótkim terminie takie przerwy w działaniu związane ze strajkami nie spowodują, że firma rozpisze przetarg i przeniesie swoje operacje logistyczne z Niemiec do Polski. Tego typu migracja wymagałaby dużych zasobów zarówno po stronie operatora logistycznego, jak i firmy, która by się na nią zdecydowała, więc krótkoterminowo takie działanie byłoby zwyczajnie nieopłacalne" - ocenił Wojtkowski.

Strajki wpisują się jednak w szerszy obraz wyzwań, z którymi mierzą się niemieccy przedsiębiorcy. Jeżeli tego typu sytuacje będą się powtarzać częściej lub będą długotrwałe, mogą być one dodatkowym impulsem do rozważenia zmiany modelu działania. Według eksperta z DSV, na tym na pewno skorzystałaby branża TSL w Polsce. Nie mówimy jednak o perspektywie miesiąca czy dwóch.

"Polska posiada ogromny potencjał. W DSV widzimy rosnącą ilość zapytań od niemieckich przedsiębiorstw, które chciałyby uruchomić długoterminowe operacje magazynowe w Polsce. Często tego typu zapytania związane są z ulokowaniem w naszym kraju inwestycji w nowe obiekty produkcyjne. Ekonomicznie, organizacyjnie, kompetencyjnie i jakościowo Polska zdecydowanie wygrywa z Niemcami, co naturalnie prowadzi do wzrostu zainteresowania naszym krajem" - napisał.

Strajki mogą stanowić kolejny impuls zniechęcający do prowadzenia operacji w Niemczech, obok wysokich kosztów związanych m.in. z cenami ziemi i kosztami pracy oraz przeregulowania rynku, które wydłuża procesy inwestycyjne.

"Obecnie zarówno dostępnością powierzchni magazynowej, jak i szybkością reakcji bijemy niemieckie firmy na głowę. Mamy ogromne doświadczenie, które umacnia naszą pozycję jako lidera logistycznego. Zdarza się, że, kiedy klient rozważa uruchomienie magazynu w Niemczech lub w Polsce, niemieckie firmy rezygnują z uczestnictwa w przetargu, wiedząc, że nie będą w stanie złożyć konkurencyjnej oferty" - dodał Wojtkowski.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

"Patrząc zarówno w średniej 3-5-letniej, jak i długiej, 10-letniej perspektywie Polska ma szansę, aby przejąć istotną część rynku niemieckiego i już dzisiaj tę szansę wykorzystujemy. Sytuacja może ulec zmianie za kilkanaście lat, jeżeli na skutek rozwoju naszej gospodarki poziom kosztów i ilości regulacji zrównają się lub przekroczą te funkcjonujące na rynku niemieckim. Jest to jednak odległa perspektywa i wciąż mamy duże pole do rozwoju" - podsumował.

Kluczowe obszary działalności Grupy DSV w Polsce to: spedycja i transport drogowy, spedycja i transport lotniczy oraz logistyka kontraktowa. W 2022 roku Grupa DSV wypracowała w Polsce ponad 3 352,2 mln zł przychodów.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.