Zgarnij zniżkę 40%
🔥 Akcje wybrane przez AI w strategii Tytani technologiczni zyskały jak dotąd +7,1% w maju. Przyłącz się, póki akcje są GORĄCE.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

EBI: Obawy o recesję w Europie maleją, niska produktywność pozostaje problemem - wywiad

Opublikowano 22.02.2023, 08:28
EBI: Obawy o recesję w Europie maleją, niska produktywność pozostaje problemem - wywiad

Warszawa, 22.02.2023 (ISBnews) - Choć recesja w europejskiej gospodarce przestaje być bazowym scenariuszem, jej problemem, utrudniającym osiągnięcie wyższego wzrostu, jest od ok. 15 lat niska produktywność, oceniła w rozmowie z ISBnews główna ekonomistka Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Debora Revoltella.

"Obawy o nadchodzącą recesję zdecydowanie się zmniejszyły, dominuje znacznie bardziej pozytywne nastawienie. Na szczeblu europejskim nadal oczekuje się spowolnienia, ale nie recesji. Muszę przyznać, że zawsze byłam raczej sceptyczna. Byłam jedną z tych osób, które uważały, że czeka nas znacznie większa recesja. Nadal uważam, że potencjalnie może pojawić się 'czkawka', ale to raczej nie jest główny scenariusz. Na rynku energetycznym widzieliśmy pewną zdolność do adaptacji. Może być tak, że podobnie zdolność do adaptacji całej gospodarki jest na tyle dobra, że zapobiegnie recesji" - powiedziała Revoltella w rozmowie z ISBnews.

Jednak, choć europejska gospodarka może uniknąć recesji, wciąż - od co najmniej 15 lat - doskwiera jej problem niskiej wydajności, podkreśliła.

"Przeszliśmy przez pandemię COVID-19 i kryzys energetyczny. Moje obawy dotyczą tego, że teraz, kiedy wychodzimy z tych dwóch wielkich szoków, szczególnie po stronie energetycznej, musimy być w stanie zostawić za sobą stygmę niskiej wydajności. W perspektywie krótkoterminowej możemy nie popaść w recesję. Ale moje obawy są następujące: czy możemy utrzymać presję na politykę gospodarczą, aby nadal wspierać transformację w kierunku gospodarki zeroemisyjnej oraz poprawy umiejętności cyfrowych, tak aby gospodarka naprawdę się przekształciła i poprawiła swój wewnętrzny potencjał wzrostu" - dodała główna ekonomistka.

Podkreśliła, że zwrócenie uwagi na fakt, iż Europa nadal ma problem z inwestycjami w produktywność, to jeden z głównych tematów zarówno corocznego raportu EBI na temat inwestycji, jak i pierwszej edycji EIB Group Forum, które odbędzie się w Luksemburgu 27-28 lutego.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Inwestycje w produktywność obejmują korektę w postaci pominięcia nieruchomości mieszkalnych i skupienie się na tej części inwestycji, która przyczynia się do zdolności produkcyjnych gospodarki, wyjaśniła.

"Kolejne tematy, które będziemy poruszać w raporcie i podczas Forum, to m.in. analiza wpływu kryzysu energetycznego na firmy, na cyfryzację firm i kolejny aspekt: co się dzieje z zielonymi inwestycjami firm, a w szczególności: jak koszty energii i niepewność wpływają na inwestycje firm w projekty proklimatyczne" - wymieniła Revoltella.

"Jest to kluczowe wydarzenie dla Europejskiego Banku Inwestycyjnego, ale również na tle międzynarodowym. EBI jest wyjątkową instytucją, z wyjątkowymi interesariuszami, zarówno z sektora publicznego, jak i sektora prywatnego. Mamy więc możliwość zgromadzenia liderów politycznych, liderów biznesu, liderów sektora finansowego i zachęcenia do szczerej i wnikliwej dyskusji. W tym momencie jest to szczególnie ważne właśnie dlatego, że musimy znaleźć wspólne rozwiązanie problemu dotyczącego wewnętrznej konkurencyjności, tego, jak stawić czoła serii wstrząsów i jak wspierać inwestycje - wszystko to wymaga wspólnego zrozumienia wśród zainteresowanych stron" - wyjaśniła.

Organizatorzy spodziewają się ponad 500 uczestników - liderów zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.

Tomasz Oljasz

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.