🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Fuzja PKO BP i Banku Pekao nabiera coraz większego sensu - DM mBanku (opinia)

Opublikowano 11.12.2019, 16:01
Zaktualizowano 11.12.2019, 16:12
© Reuters.  Fuzja PKO BP i Banku Pekao nabiera coraz większego sensu - DM mBanku (opinia)
PKO
-
PEO
-
PZU
-

(PAP) DM mBanku ocenia, że fuzja PKO BP (WA:PKO) i Banku Pekao (WA:PEO) jest bardzo interesująca dla rynku kapitałowego, a biorąc pod uwagę wycenę obu banków oraz moment w cyklu makroekonomicznym nabiera coraz większego sensu.

DM mBanku w komentarzu specjalnym z 11 grudnia przedstawił 10 argumentów za fuzją obu banków, na której skorzystaliby mniejszościowi akcjonariusze, jak i Skarb Państwa.

"Uważamy, że połączony bank będzie w stanie rozpocząć misję rozwoju regionalnego, a co za tym idzie spełniać warunek nowego ministra aktywów dotyczący konkurencji na rynkach CEE" - napisano w komentarzu.

Według wyliczeń DM mBanku udział rynkowy połączonego banku wyniósłby 29 proc. i nie powinien spowodować blokady fuzji ze strony UOKiK.

"Wątpliwość budzi udział w hipotekach (42 proc.), ale fuzja stworzyłaby świetną okazję do wydzielenia toksycznych hipotek do podmiotu zewnętrznego (np. bank hipoteczny) pod pretekstem zbyt dużej koncentracji aktywów. Połączony bank stałby się wyraźnym liderem rynkowym we wszystkich produktach" - napisano w komentarzu.

DM mBanku uważa, że podmiotem dominującym w fuzji byłoby PKO BP, chociażby ze względu na bardzo atrakcyjną wycenę Pekao oraz posiadane

kapitały nadwyżkowe (około 11 mld zł).

"Średnia cena z 6-miesięcy dla Pekao generuje 13 proc. premię do obecnej wyceny rynkowej (uważamy ją za akceptowalną premię dla akcjonariuszy

mniejszościowych) oraz implikuje wycenę na poziomie 1,1x. Uważamy, że przejęcie banku tej wielkości oraz jakości (poprawiająca się rentowność, zdolność do generacji dywidend, konserwatywny bilans) po takiej wycenie jest okazją rynkową. Jednocześnie uważamy, że struktura transakcji mogłaby wykorzystać share-swap dla obecnych większościowych akcjonariuszy Pekao ( PZU (WA:PZU), PFR), którzy nabyli akcje Pekao po znacznie wyższej cenie niż obecna wycena rynkowa" - napisano w komentarzu.

DM mBanku ocenia, że fuzja nie wygenerowałaby znaczącego goodwillu, a PZU stałoby się akcjonariuszem największego banku w Polsce, przez

co uzyskałoby dostęp do znaczącej bazy klientów detalicznych PKO BP.

"Transakcja wymagałaby od PKO BP znaczącej emisji akcji (17 mld zł) ale pomimo tego szacujemy, że wpływ fuzji na EPS wahałby się od +10 proc. do +40 proc." - nasiano w raporcie.

Analitycy oczekują, że synergie kosztowe fuzji mogłyby wynieść nawet 1,9 mld zł, a dyssynergie połączonego podmiotu byłyby ograniczone.

W opinii DM mBanku synergie kosztowe i fuzja pozwoliłyby na znacznie łagodniejsze przejście do spowolnienia gospodarczego, tak jak to miało

miejsce w przypadku wcześniejszej fuzji BZ WBK i Kredyt Banku, a sama transakcja rozwiązałaby problem systemu IT w Banku Pekao, który według poprzedniego zarządu należałoby unowocześnić.

Autorami raportu są Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.