Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Marcowy odczyt inflacji daje niższy punkt startowy na kolejne miesiące w br. wg analityków

Opublikowano 29.03.2024, 12:56
Zaktualizowano 29.03.2024, 12:10
© Reuters.  Marcowy odczyt inflacji daje niższy punkt startowy na kolejne miesiące w br. wg analityków

Warszawa, 29.03.2024 (ISBnews) - Marcowy odczyt inflacji konsumenckiej CPI według szybkiego szacunku okazał się niższy o 0,4 pkt proc. od konsensusu rynkowego, wynoszącego 2,3% r/r, i daje niższy punkt startowy na kolejne miesiące w br., zdaniem ekonomistów. Zaznaczają, że inflacja w marcu znalazła się poniżej celu inflacyjnego (cel inflacyjny to 2,5% +/- 1 pkt proc.) po raz pierwszy od 3 lat, gdy wyniosła 2,4% w ujęciu rocznym w lutym 2021 r. (według Głównego Urzędu Statystycznego). Ich zadaniem, marcowy odczyt CPI jest nietrwały i w kolejnych miesiącach nastąpi wzrost wskaźnika spowodowany czynnikami administracyjnymi i przyspieszeniem inflacji bazowej (bez cen żywności i energii) w warunkach silnego rynku pracy.

Jak podał dziś GUS, inflacja konsumencka według szybkiego szacunku wyniosła 1,9% w ujęciu rocznym w marcu 2024 r.. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,2%. Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,2% r/r, ceny nośników energii: spadek o 2,6%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - spadek o 4,5%. W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,2%, ceny nośników energii odnotowały spadek o 0,4%; ceny paliw do prywatnych środków transportu - wzrost o 0,1%.

Analitycy wskazują, że niższe od prognoz hamowanie dynamiki cen nastąpiło w głównej mierze za sprawą artykułów spożywczych, czemu sprzyja wojna cenowa dyskontów.

ING BSK zauważył, że od marca ubiegłego roku, gdy inflacja konsumencka wyniosła 16,1% r/r za 2/3 spadku o ponad 14 pkt proc. na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy odpowiadają ceny żywności, energii i paliw.

Jak wskazał Jakub Rybacki z PIE, "marzec to wprawdzie tegoroczny dołek, jednak CPI powinien utrzymać się w granicach celu do lipca - po wzroście stawki VAT na żywność kolejne wyniki będą zbliżone do ok. 3%".

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Ekonomiści zwracają uwagę, że inflacja bazowa (bez cen żywności i energii) jest uporczywa i jej poziom jest dwukrotnie wyższy od celu i utrzymuje wysoką dynamikę miesięczną. Szacują, że inflacja bazowa w marcu obniży się do do ok. 4,5-4,7% r/r wobec notowanych 5,4% r/r w lutym br.

Oceniają, że powrót do 5% VAT na żywność w mniejszej skali niż 0,9 pkt proc. - jak dotychczas szacowano - podniesie ścieżkę inflacji z uwagi na działania dyskontów spożywczych.

Niepewność co do przebiegu ścieżki inflacji w kolejnych miesiącach roku - zdaniem analityków - rodzą działania regulacyjne po stronie cen energii od 1 lipca, wzrost płac i ryzyko wystąpienia presji popytowej ze strony gospodarstw domowych.

Konsensus rynkowy wynosił: +2,3% r/r i +0,4% m/m.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze komentarze analityków:

"W najbliższych miesiącach zobaczymy ponowny wzrost cen - będzie to efekt powrotu standardowej stawki VAT na żywność. Zmiana podwyższy CPI o 0,8 pkt. Dodatkowo tendencje na globalnych rynkach paliw i surowców rolnych sugerują nieco szybszy wzrost cen" - zespół makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE)

"Marcowy spadek inflacji poniżej celu NBP jest nietrwały, a skala wzrostu inflacji w 2poł24 jest obarczona wysoką niepewnością, na którą, oprócz decyzji regulacyjnych (energia) składają się także czynniki makroekonomiczne takie jak: odbicie koniunktury na bazie konsumpcji, dynamiczny wzrost płac i ekspansja fiskalna. W takim otoczeniu NBP utrzyma ostrożne nastawienie w najbliższych miesiącach. Spodziewamy się, że w kwietniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, nadal podkreślając ryzyka w górę dla ścieżki inflacji w nadchodzących miesiącach" - starszy ekonomista ING BSK Adam Antoniak

"Marzec to dołek inflacji w tym roku, kolejne miesiące przyniosą jej wzrost spowodowany przez czynniki administracyjne oraz lekkie przyspieszenie inflacji bazowej. Inflacja będzie jednak rosła z bardzo niskiego punktu startowego" - analitycy PKO BP (WA:PKO) na platformie X

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

Poniżej przedstawiamy najciekawsze wypowiedzi ekonomistów in extenso:

"Marcowy odczyt inflacji będzie najniższym wynikiem w tym roku. Jest to częściowo efekt wysokiej bazy sprzed roku. W najbliższych miesiącach zobaczymy lekki wzrost inflacji, głównie przez koniec działań osłonowych. Inflacja w marcu obniżyła się z 2,8 do 1,9%r/r. Wynik jest nieco lepszy w porównaniu do prognoz rynkowych (2,3%). GUS wskazuje na dalsze spowolnienie tempa wzrostu cen żywności – one wzrosły o 0,2%. Inflację obniżały też ceny paliw oraz energii, które spadły o kolejno 4,5 i 2,6%. Szacujemy, że inflacja bazowa obniżyła się w marcu z 5,4 do 4,5%. W najbliższych miesiącach zobaczymy ponowny wzrost cen – będzie to efekt powrotu standardowej stawki VAT na żywność. Zmiana podwyższy CPI o 0,8 pkt. Dodatkowo tendencje na globalnych rynkach paliw i surowców rolnych sugerują nieco szybszy wzrost cen. Dlatego wyniki w II kwartale będą raczej zbliżone do 3,0 – 3,5%. W lipcu prawdopodobnie dojdzie do częściowego odmrożenia cen energii. Dlatego w III kwartale inflacja oscylować będzie blisko 5%. Spodziewamy się podobnej inflacji także przez dużą część 2025 roku – wysoki wzrost płac, będzie przyczyniał się do wyższej inflacji w usługach. Obecnie dochody przeznaczane są na odbudowę oszczędności – badanie koniunktury konsumenckiej GUS pokazuje rosnącą chęć społeczeństwa do oszczędzania. W efekcie ten efekt jest przytłumiony. Spodziewamy się jednak, że to stan przejściowy - pod koniec roku prawdopodobnie zobaczymy wzrost popytu, który wpłynie na podwyżki cen" - analityk – zespół makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Sergiej Druchyn

"inflacja CPI spadła w marcu do 1,9% r/r (PKO: 2,0% r/r, kons.: 2,1% r/r) z 2,8% r/r i po raz pierwszy od początku 2021 była niższa od celu NBP. Do spadku inflacji przyczyniły się ceny żywności, które są już tylko o 0,2% wyższe niż przed rokiem, oraz inflacja bazowa. Marzec to dołek inflacji w tym roku, kolejne miesiące przyniosą jej wzrost spowodowany przez czynniki administracyjne oraz lekkie przyspieszenie inflacji bazowej. Inflacja będzie jednak rosła z bardzo niskiego punktu startowego" - analitycy PKO BP (LON:BP) na platformie X

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

"Spadkom cen żywności sprzyja tocząca się wojna cenowa między głównymi sieciami detalicznymi. Wprawdzie główny wskaźnik inflacji spadł poniżej celu NBP, jednak wg naszych szacunków inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii była w marcu nadal blisko dwukrotnie wyższa od celu inflacyjnego (ok. 4,6%r/r), utrzymując wysoką dynamikę (ok. 0,5%m/m). Spadkowi rocznego wskaźnika inflacji z 16,1% w marcu 2023 do 1,9% w marcu 2024 sprzyjały przede wszystkim ceny żywności, energii oraz paliw, które odpowiadały za 2/3 spadku inflacji. Najbliższe miesiące najprawdopodobniej przyniosą stopniowy wzrost inflacji, chociaż inflacyjny impuls z tytułu przywrócenia od kwietnia stawek VAT na żywność może być niższy od wcześniejszych szacunków (wg NBP ok. 0,9pkt. proc.). W warunkach trwającej wojny cenowej część sieci handlowych zadeklarowała utrzymanie w kwietniu cen wielu produktów żywnościowych bez zmian. Przed nami wciąż wycofanie tarczy energetycznej, która obowiązuje do końca czerwca. Wkrótce powinniśmy poznać szczegóły planowanych rozwiązań w tym zakresie. Nasz dotychczasowy scenariusz bazowy zakładał umiarkowany wzrost cen energii elektrycznej (15%) i utrzymanie cen gazu bez zmian. W kontekście obecnych cen rynkowych zaakceptowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) w grudniu taryfy są na ekstremalnie wysokich poziomach. Marcowy spadek inflacji poniżej celu NBP jest nietrwały, a skala wzrostu inflacji w 2poł24 jest obarczona wysoką niepewnością, na którą, oprócz decyzji regulacyjnych (energia) składają się także czynniki makroekonomiczne takie jak: odbicie koniunktury na bazie konsumpcji, dynamiczny wzrost płac i ekspansja fiskalna. W takim otoczeniu NBP utrzyma ostrożne nastawienie w najbliższych miesiącach. Spodziewamy się, że w kwietniu RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, nadal podkreślając ryzyka w górę dla ścieżki inflacji w nadchodzących miesiącach" - starszy ekonomista ING BSK Adam Antoniak

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

"Naszym zdaniem fala rewizji (w dół) prognoz inflacji dopiero przed nami, choć najwięksi Mohikanie już po cichu tną prognozy. Na koniec roku inflacja powinna oscylować w okolicy 4% r/r" - Analizy Pekao (WA:PEO) na platformie X

"Inflacja CPI w Polsce w marcu zaskoczyła „in minus", a w zasadzie „in plus" bo okazała się niższa od oczekiwań i wyniosła 1,9% r/r. Hamowanie dynamiki cen w głównej mierze za sprawą artykułów spożywczych, których ceny od wiosny 2023 r. znajdują się w trendzie bocznym" - BNP Paribas (EPA:BNPP) o rynkach na platformie X.

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.