Zgarnij zniżkę 40%
Nowość! 💥 Skorzystaj z ProPicks i zobacz strategię, która pokonała S&P 500 o +1,183% Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

NBP: Eksport liczony w euro spadł o 1,8% r/r, import spadł o 8,2% r/r w IV kw. 2023

Opublikowano 29.03.2024, 15:16
Zaktualizowano 29.03.2024, 14:40
© Reuters.  NBP: Eksport liczony w euro spadł o 1,8% r/r, import spadł o 8,2% r/r w IV kw. 2023

Warszawa, 29.03.2024 (ISBnews) - Eksport towarów z Polski spadł o 1,8% r/r do 84 474 mln euro w IV kw. 2023 r., zaś import spadł o 8,1% r/r do 84 191 mln euro, wynika z danych przedstawionych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"W IV kwartale 2023 r. wartość eksportu ukształtowała się na poziomie 373,2 mld zł i była o 8,3% niższa w porównaniu z rokiem poprzednim. Był to drugi kolejny kwartał spadku wartości eksportu. Zmniejszenie się wartości eksportu z jednej strony wynikało z trendów recesyjnych obserwowanych w handlu krajów Unii Europejskiej, z drugiej dalszej przeceny większości eksportowanych produktów. Znalazło to odzwierciedlenie w jednoczesnym spadku wolumenu oraz cen transakcyjnych odpowiednio o 2,7% r/r i 5,9% r/r. Na dominację tendencji spadkowych w eksporcie w IV kwartale 2023 r. wskazuje także spadek wartości w pięciu spośród sześciu głównych kategorii towarów" - czytamy w komentarzu banku centralnego.

Podobnie jak w poprzednich kwartałach, najgłębszy spadek miał miejsce w towarach zaopatrzeniowych, które obejmują największą część eksportu, wskazał NBP.

Duży spadek odnotowali także eksporterzy towarów konsumpcyjnych, na co największy wpływ miało głębokie zmniejszenie sprzedaży zagranicznej dóbr trwałego użytku. Natomiast w kategorii obejmującej środki transportu nastąpiło zahamowanie tendencji wzrostowej, głównie w wyniku wyraźnego zmniejszenia eksportu akumulatorów elektrycznych. 

Natomiast tendencja wzrostowa utrzymała się w eksporcie samochodów dostawczych, aut osobowych - zarówno nowych pojazdów, jak i używanych. W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się także eksport pozostałych środków transportu.

"W ostatnim kwartale 2023 r. wartość importu wyniosła 372,0 mld zł, była więc o 14,2% niższa w porównaniu z IV kwartałem 2022 r. Był to trzeci kolejny kwartał spadku importu. Podobnie jak w poprzednich, największy wpływ na zmniejszenie się wartości importu miał spadek cen wynikający z silnej przeceny paliw i surowców na rynkach międzynarodowych, z czasem w coraz większym stopniu kształtowany przez aprecjację nominalnego kursu złotego" - napisał NBP.

Jest to reklama strony trzeciej. Nie jest to oferta ani rekomendacja Investing.com. Zapoznaj się z polityką tutaj lub usuń reklamy .

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.