🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Roczna rewizja portfeli WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30

Opublikowano 23.03.2021, 13:23
BNPP
-
MWIG40
-
WIG
-
ALRR
-
CIG
-
CRM
-
PEPP
-
STP
-
WIG30
-
MABP
-
MOCP
-
SLV1
-

Investing.com - Po zakończeniu piątkowej sesji, GPW Benchmark, która jest administratorem indeksów na warszawskim parkiecie, dokonała rewizji rocznej portfeli Indeksów Giełdowych WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30.

Doszło do zmian w portfelach wszystkich tych indeksów: w WIG20 była to jedna zmiana, w mWIG40 pięć zmian, w sWIG80 zmian było 18, natomiast w WIG30 trzy zmiany – powiedziała Małgorzata Odolińska, Kierownik Zespołu Wskaźników Rynku Kapitałowego, GPW Benchmark.

Do WIG20, dołączył Mercator, który zajął miejsce Alior Banku (WA:ALRR) przeniesionego do indeksu mWIG40. Pierwszy dzień spółki nie był imponujący ponieważ Mercator zanotował prawie 8%-owe spadki. We wtorek do godziny 13.30 akcje rosną nieznacznie o 0.89%.

W indeksie mWIG40 nowymi spółkami poza Aliorem, były:

  • Onco Arendi Therapeutics SA (WA:OAT)- spółka biofarmaceutyczna z siedzibą w Polsce. Spółka zajmuje się poszukiwaniem, rozwojem i komercjalizacją leków stosowanych w terapii chorób nowotworowych i zapalnych.
  • Polenergia (WA:PEPP) - spółka z siedzibą w Polsce, specjalizująca się w opracowywaniu i wdrażaniu projektów związanych z produkcją energii cieplnej i elektrycznej oraz w zarządzaniu takimi projektami. Usługi Spółki dzielą się na trzy segmenty: outsourcing energetyczny, który obejmuje świadczenie usług operatorskich, a także produkcję i sprzedaż energii elektrycznej i cieplnej wygenerowanej w zakładach spółki; paliwa z biomasy, który obejmuje produkcję energii odnawialnej z biomasy z produktów rolnych; energia wiatrowa, który obejmuje rozwijanie i sprzedaż elektrowni wiatrowych, a także budowę i obsługę elektrowni wiatrowych.
  • SSelvita SA (WA:SLV1) - Świadczy usługi laboratoryjne, badawczo-rozwojowe na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych i chemicznych z całego świata.
  • Stalprodukt (WA:STP) - Zajmuje się produkcją i dystrybucją wysoko przetworzonych produktów stalowych, takich jak między innymi walcowane na zimno blachy i pasy elektrotechniczne, kształtowniki gięte na zimno, stalowe barierki ochronne, rdzenie transformatorów toroidalnych i blachy walcowane na zimno. Spółka posiada trzy zakłady przemysłowe mieszczące się w Bochni, Krakowie i Tarnowie.

Indeks opuściły z kolei: BNP Paribas (PA:BNPP) Polska, CI Games SA (WA:CIG), Cormay (WA:CRM) Mabion (WA:MABP) oraz wyżej wspomniany Mercator, który awansował do WIG20.

Skąd ta zmiana?

Jak wyjaśnia Małgorzata Odolińska: Do większej liczby zmian w indeksach przyczyniła się m.in. zmiana w metodzie opracowywania indeksów:

– Zmiany zostały poprzedzone konsultacjami publicznymi, które są wymogiem rozporządzenia BMR wydanego przez Parlament Europejski dotyczącego indeksów i wskaźników. Zwiększony został udział wielkości spółek w rankingu, nieco mniejszą wagę nadano obrotom. Zmiana ta miała przede wszystkim na celu zmniejszenie wpływu jednorazowych zdarzeń, czy krótkookresowych trendów na stabilność struktury portfeli głównych indeksów – podsumowała Małgorzata Odolińska. – Z uwagi na fakt, że płynność jest immanentną cechą głównych indeksów giełdowych, wprowadzony został dodatkowy element w postaci tzw. miesięcznego wskaźnika obrotu. Obliczany jest na podstawie mediany dziennych wolumenów obrotu w stosunku do bieżącej liczby akcji pozostających w wolny obrocie – dodała.

VIDEO:

Szczegółowy opis zmian medot kwalifikacji spółek do indeksów giełdowych znajdziecie Państwo na stronie GPW Benchmark.

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.