🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Tygodniowy przegląd informacji z sektora OZE

Opublikowano 12.12.2022, 08:42
© Reuters.  Tygodniowy przegląd informacji z sektora OZE
CAGR
-
PKO
-
PGE
-
TPE
-
PENP
-

Warszawa, 12.12.2022 (ISBnews) - Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 5-9 grudnia br.

RYNEK OZE

Przyłączenia: Obecnie największe problemy z przyłączeniem do krajowego systemu energetycznego mają duże farmy fotowoltaiczne - według szacunków Copernic Connect, która zajmuje się analizą obciążenia sieci, obecnie ok. 95% wniosków o przyłączenie dużych instalacji OZE kończy się odmową, poinformował Business Insidera prezes spółki Franciszek Buchta.

Zmiany klimatu: Co druga ankietowana firma (51%) dostosowuje warunki pracy do zachodzących zmian klimatu, wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK) przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Większość firm nie uwzględnia ryzyka skutków zmian klimatu w swoich strategiach i działaniach.

Horyzont Europa: Komisja Europejska przyjęła główny program prac programu Horyzont Europa na lata 2023-2024, w ramach którego około 13,5 mld euro będzie wspierać naukowców i innowatorów w Europie w poszukiwaniu przełomowych rozwiązań w zakresie wyzwań środowiskowych, energetycznych, cyfrowych i geopolitycznych, podała Komisja. Prawie 970 mln euro ma zostać zainwestowanych w przyspieszenie przejścia na czystą energię, zgodnie z planem REPowerEU oraz zwiększenie niezależności energetycznej Europy od nierzetelnych dostawców i niestabilnych paliw kopalnych. 

SPÓŁKI OZE

Amica: Główną ambicją Grupy Amica w obszarze środowiskowym jest redukcja śladu węglowego: do 2040 roku firma chce osiągnąć neutralność klimatyczną w zakresach, na które ma bezpośrednio wpływ i które kontroluje w procesach produkcyjnych, zakłada opublikowana dziś Strategia Zrównoważonego Rozwoju spółki.

PKO BP: PKO Bank Polski (WA:PKO) planuje pierwszą emisję zielonych obligacji własnych, podał bank w strategii na lata 2023-2025. Bank podkreśla, że chce być liderem transformacji ESG w sektorze bankowym.

Photon Energy (WA:PENP): Akcje Photon Energy Group są od dzisiaj notowane na platformie XETRA, wiodącej niemieckiej platformie transakcyjnej dla spółek notowanych na giełdzie, dostarczanej przez Deutsche Börse, podała spółka. Animatorem rynku będzie BankM AG.

KONTRAKTY I WDROŻENIA

PGE: Polska Grupa Energetyczna (WA:PGE) rozpoczęła budowę farmy fotowoltaicznej o mocy 100 MW w gminie Grębów k. Tarnobrzega, podała spółka. W 2024 r. PV Jeziórko osiągnie docelową moc 153 MW.

BeeIN: Podpisał z Leapton Energy umowę ramową na przyszły rok, na zakup paneli fotowoltaicznych Leapton Solar za ponad 100 mln zł, podała spółka.

Tauron (WA:TPE): Nabył projekt farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW zlokalizowanej w okolicach Raciborza, podała spółka. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy w I połowie 2024 roku.

Onde: Zawarło znaczącą umowę o wartości ok. 44 mln zł netto na roboty budowlane przy budowie zespołu elektrowni wiatrowych dla  Wind Farm Łada położonych w województwie lubelskim, o łącznej ilości 10 turbin wiatrowych, podano. Termin realizacji kontraktu wynosi 20 miesięcy.

Global Hydrogen: Zamierza wprowadzić na rynek modułowe mikrobiogazownie w 2023 r. i zawarł umowę z Tarpol na zaprojektowanie, budowę, przeprowadzenie testów i oceny technologii prototypu modułowej, mikro-biogazowni GH200 o mocy do 5kW, podała spółka.

R.Power: Ukończył projekt farmy PV o mocy 27 MWp w miejscowości Karpicko w województwie wielkopolskim, podała spółka. Farma osiągnie pełne zdolności produkcyjne w I kw. 2023 r.

ZE PAK: PAK-Polska Czysta Energia (PAK-PCE) - spółka zależna ZE PAK - nabyła od osoby fizycznej 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki Elektrownie Wiatrowe Dobra z siedzibą w Łodzi, podał ZE PAK. Spółka chce wybudować dzięki temu farmę wiatrową o mocy 7,8 MW kosztem blisko 17 mln euro.

Credit Agricole (EPA:CAGR): Uruchomił Zielony Kredyt dla małych i średnich firm. Oferta przeznaczona jest dla przedsiębiorców zainteresowanych sfinansowaniem inwestycji proekologicznych lub działań związanych ze zrównoważonym rozwojem.

Źródła informacji: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.