🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki futures w USA, rynki ostrożne ws. umowy USA-Chiny; funt się umacnia

Opublikowano 26.02.2019, 14:45
© Reuters.  DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki futures w USA, rynki ostrożne ws. umowy USA-Chiny; funt się umacnia
USD/JPY
-
UK100
-
FCHI
-
DJI
-
DE40
-
STOXX50
-
LCO
-
IXIC
-

(PAP) Kontrakty w USA idą w dół, tak jak indeksy w Europie. Inwestorzy zachowują ostrożność ws. zapewnień co do możliwości podpisania przez USA i Chiny umowy handlowej. Kurs funta idzie w górę po spekulacjach nad możliwością przesunięcia terminu Brexitu. T. May dopuszcza taką możliwość po wyczerpaniu innych opcji.

Kontrakty na S&P 500 zniżkują o 0,18 proc., na Dow Jones Industrial spadają o 0,36 proc., a na Nasdaq idą w dół o 0,33 proc.

Akcje Tesli spadają o 5 proc. w handlu przedsesyjnym, po tym jak we wtorek agencja Bloomberga podała, że SEC (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych) zwróciła się do sądu ws. niezastosowania się przez Muska do umowy, którą założyciel Tesli zawarł wcześniej z SEC. SEC przytoczyła "niedokładny" tweet z 19 lutego nt. produkcji.

W odpowiedzi Musk napisał na Twitterze, że "coś jest nie tak z nadzorem ze strony SEC".

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,15 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,1 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,19 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,9 proc.

Dolar osłabia się o 0,07 proc. wobec koszyka walut do 96,34 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,09 proc. do 1,136.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,45 proc. do 110,74.

Kurs funta zwyżkuje o 0,73 proc. wobec dolara do 1,3178.

Rentowność 10-letnich UST spada o 1 pb do 2,65 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 16 pb.

Na rynku paliw ropa w USA na NYMEX rośnie o 0,25 proc. do 55,63 USD za baryłkę, a Brent na ICE zyskuje 0,77 proc. do 65,27 USD/b.

RYNKI OSTROŻNE WS. EW. UMOWY USA-CHINY

Inwestorzy oczekują na szczegóły procesu negocjacji handlowych USA-Chiny. W niedzielę prezydent Donald Trump poinformował o odłożeniu terminu zakończenia rozejmu w konflikcie handlowym. Nowa data, kiedy amerykańskie cła na chiński eksport o wartości 200 mld USD wejdą w życie nie została jeszcze wskazana.

Trump poinformował też o „znacznym postępie” w negocjacjach, wskazując na takie dziedziny jak ochrona własności intelektualnej, przepływ technologii, rolnictwo, usługi i wykorzystanie walut we wzajemnych rozliczeniach. Prezydent USA wskazał, że jeśli dalsze rozmowy byłyby równie owocne, istniałaby możliwość podpisania umowy handlowej z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Analitycy JP Morgan we wtorek radzą, by na chwilę wstrzymać się z entuzjazmem ws. umowy handlowej USA-Chiny.

„Godne uwagi jest to, że po pierwsze nie ustalono nowej daty terminu zakończenia rozejmu, a po drugie, nie było żadnych formalnych oświadczeń opublikowanych przez obie strony po rozmowach w Waszyngtonie” – napisano w raporcie JP Morgan.

BREXIT: NADZIEJE NA ODROCZENIE TERMINU

Premier Theresa May obiecała we wtorek w Parlamencie, że głosowanie nad opóźnieniem Brexitu będzie możliwe w przypadku kolejnej porażki rządu w głosowaniu nad umową ws. Brexitu oraz w przypadku odrzucenia Brexitu bez umowy, które nastąpi po ew. odrzuceniu umowy ws. Brexitu. Dodała, że ewentualne opóźnienie Brexitu byłoby jednorazowe i mogłoby trwać najpóźniej do końca czerwca - według May w innym wypadku Wielka Brytania musiałaby wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego

May powiedziała we wtorek, że "nie chce widzieć" przesunięcia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ale jest skłonna dopuścić takie rozwiązanie w wyżej wymienionej sytuacji. Premier Wielkiej Brytanii wskazała, że ewentualne opóźnienie Brexitu nie oznacza wykluczenia opcji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy.

W poniedziałek May wskazała, że przesunięcie terminu "nie rozwiązałoby kwestii" Brexitu.

„Ostateczne” głosowanie nad umową wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, którą wynegocjował rząd May, zostało wcześniej przełożone na 12 marca z 27 lutego. W środę odbędą się jednak głosowania nad poprawkami, które mają wskazać rządowi kierunek, który powinien obrać ws. przyszłych działań w kwestii Brexitu. Wielka Brytania powinna opuścić UE 29 marca.

Prezes Banku Anglii Mark Carney wskazał we wtorek na niższą dynamikę wzrostu PKB w porównaniu do obecnych prognoz, jeśli dojdzie do Brexitu bez umowy.

Przewodniczący opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn poinformował w poniedziałek, że opowiada się za organizacją drugiego referendum ws. Brexitu – do tej pory Corbyn stał na stanowisku, że takie rozwiązanie jest wykluczone.

Lider labourzystów powiedział także, że w środę złoży poprawkę, która wykluczy możliwość Brexitu bez umowy w przypadku porażki rządu w głosowaniu nad umową ws. Brexitu 12 marca. Media spekulują też czy Laburzyści złożą lub poprą poprawkę, która będzie dotyczyła organizacji drugiego referendum ws. Brexitu.

„May może zostać zmuszona do przełknięcia gorzkiej pigułki w postaci kolejnego referendum, by podtrzymać przy życiu wynegocjowaną przez nią umowę, mimo że jest stanowczo przeciwna takiemu rozwiązaniu” - Mujtaba Rahman, dyrektor zarządzający na Europę w Eurasia Group.

POWELL W SENACIE USA

We wtorek, o 16 czasu polskiego prezes Fedu Jerome Powell wystąpi przed Senacką Komisją Bankową, a w środę przed Komisją Usług Finansowych.

O 15.00 zostanie opublikowana informacja z USA - indeks cen nieruchomości w USA - FHFA i S&P CoreLogic, a o 16.00 indeks Richmond Fed i wskaźnik wyprzedzający koniunktury, opracowany przez Conference Board - za II. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.