🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street - rynki czekają na informacje ws. handlu

Opublikowano 06.03.2019, 17:56
Zaktualizowano 06.03.2019, 18:04
© Reuters.  DZIEŃ NA RYNKACH: Spadki na Wall Street - rynki czekają na informacje ws. handlu
USD/JPY
-
UK100
-
FCHI
-
DJI
-
DE40
-
STOXX50
-
GS
-
ICE
-
MS
-
WMB
-
LCO
-

(PAP) W USA indeksy giełdowe notują spadki, w Europie w większości są na minusie. Inwestorzy analizują, jaki wpływ na negocjacje Waszyngton-Pekin może mieć rekordowy deficyt handlowy USA, który Amerykanie osiągnęli w handlu z Chinami.

Indeks S&P 500 spada o 0,45 proc., Dow Jones Industrial zniżkuje o 0,37 proc., a Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,72 proc.

Indeks S&P 500 usiłuje przekroczyć 2.800 punktów, kluczowy poziom, który jest obserwowany przez inwestorów, zamykając się na niższym poziomie w pięciu z ostatnich sześciu sesji. S&P 500 wzrósł o ok. 11 proc. od początku roku.

W indeksie S&P 500 największe wzrosty notują spółki materiałów podstawowych, a najbardziej spadają akcje firm ochrony zdrowia i surowcowe.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,14 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,35 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,19 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskuje 0,11 proc.

Kurs akcji firmy Burberry spada o 4 proc. po tym, jak Goldman Sachs (NYSE:GS) obniżył rekomendację dla firmy do „sprzedaj”.

Dolar osłabia się o 0,03 proc. wobec koszyka walut do 96,83 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,16 proc. do 1,1314.

Kwotowanie USD/JPY spada o 0,18 proc. do 110,72.

Kurs funta zniżkuje o 0,04 proc. wobec dolara do 1,3147.

Rentowność 10-letnich UST spada o 3 pb do 2,69 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 17 pb.

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX traci 1,03 proc. do 55,99 USD za baryłkę, a Brent na ICE (NYSE:ICE) spada o 0,24 proc. do 65,7 USD/b.

TRUMP NACISKA NA PODPISANIE UMOWY Z CHINAMI

Agencja Bloomberga podała w środę, że prezydent USA Donald Trump naciska na przedstawicieli administracji USA, by podpisać umowę z Chinami. Według źródeł Trump liczy na to, że podpisanie umowy spowoduje zwyżki indeksów giełdowych. Prezydent USA miał wyrazić obawę, że brak umowy handlowej z Pekinem spowoduje spadki notowań giełdowych. Źródła podały, że doradcy poinformowali Trumpa, iż podpisanie umowy na pewno spowoduje duże zwyżki indeksów.

Bloomberg doniósł, że podpisanie umowy handlowej, kończącej ośmiomiesięczną wojnę handlową między dwiema największymi gospodarkami świata, będzie korzystne dla samego Trumpa. Zamierza on ubiegać się o reelekcję w wyborach prezydenckich w 2020 r., dlatego też potrzebuje sukcesu po fiasku zeszłotygodniowego szczytu z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem.

O tym, że Chiny mogą nie zgodzić się na daleko idące ustępstwa może świadczyć środowa wypowiedź byłego ministra Chin Lou Jiweia, który nazwał niektóre żądania ze strony USA jako "nieuzasadnione".

"Ustępstwa ze strony Chin prawdopodobnie nie będą duże, ponieważ wiele żądań ze strony USA sami mamy w planach wprowadzić" - powiedział Lou podczas Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych w Pekinie.

Z publicznych wypowiedzi przedstawicieli Białego Domu wynika, że w administracji USA panują sprzeczne opinie nt. ew. podpisania umowy z Chinami - sekretarz skarbu Steve Mnuchin i doradca ekonomiczny Trumpa Larry Kudlow opowiadają się za szybkim podpisaniem umowy, natomiast przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer prezentuje twardsze stanowisko wobec Chin.

DEFICYT W HANDLU USA NAJWYŻSZY OD 10 LAT

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w grudniu wzrósł do 59,8 mld USD z 50,3 mld USD miesiąc wcześniej, po korekcie z 49,3 mld USD - poinformował Departament Handlu w komunikacie. Analitycy oczekiwali 57,9 mld USD.

W 2018 r. deficyt handlowy USA wzrósł do 621 mld USD wobec 552,3 mld uSD na koniec 2017 r. To najwyższy poziom deficytu w handlu USA od 10 lat. Deficyt rośnie, mimo, że Trump wypowiedział Chinom wojnę handlową z powodu zbyt wysokiego deficytu.

Deficyt w handlu USA z Chinami osiągnął rekordowy poziom 419,2 mld USD.

BLOOMBERG: EBC OBNIŻY PROJEKCJE MAKRO, BY UZASADNIĆ NOWE POŻYCZKI DLA BANKÓW

Według anonimowych źródeł, na które powołuje się w środę agencja Bloomberga, bank centralny strefy euro obniży projekcje makro. Nowe projekcje EBC będą zakładały, obniżenie prognoz inflacji i wzrostu PKB w 2019 r. przy złożeniu odbicia w końcówce roku. Perspektywy dla wzrostu inflacji zostaną obniżone do 2021 r. Projekcje miałyby zostać obniżone do poziomu, który uzasadniałby uruchomienie nowego programu pożyczkowego dla banków.

Bloomberg podaje, że pomimo rewizji prognoz, ogłoszenie nowych pożyczek dla banków może nie nastąpić w ten czwartek, po zakończeniu marcowego posiedzenia EBC.

W czwartek Europejski Bank Centralny zaprezentuje swoją decyzję ws. stóp procentowych. Po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa prezesa banku, podczas której zostaną zaprezentowane kwartalne projekcje makroekonomiczne.

BANKI CENTRALNE UTRZYMUJĄ STOPY PROC. BEZ ZMIAN

Bank Centralny Turcji (CTB) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, na czwartym posiedzeniu z rzędu - podał bank w komunikacie w środę. Główna stopa procentowa CBT wynosi nadal 24,0 proc.

Bank powtórzył, że "dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej nastąpi" w razie potrzeby. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami analityków.

Bank Kanady pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,75 proc.

We wtorkowym raporcie głównej ekonomistki Morgan Stanley (NYSE:MS) Ellen Zenther, Fed podniesie stopy procentowe tylko raz w tym roku, podczas grudniowego posiedzenia. Tempo podwyżek będzie niższe niż wcześniej przewidywano ze względu na wyższe tempo spowolnienia dynamiki wzrostu PKB w USA.

W środę o 18.00 wystąpienia będą mieli: John Williams (NYSE:WMB) - prezes Fed z Nowego Jorku, i Loretta Mester - prezes Fed z Cleveland.

O 20.00 Fed opublikuje "Beżową Księgę" - raport o stanie amerykańskiej gospodarki. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.