🟢 Nie przegap rynkowej szansy! Ceny wciąż rosną? 120-tysięczna społeczność Investing.com wie, jak to wykorzystać.
Dołącz do nas!
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

Luty może okazać się najgorszym miesiącem dla kupujących akcje od września ub.r.

Opublikowano 28.02.2023, 09:16
© Reuters.  Luty może okazać się najgorszym miesiącem dla kupujących akcje od września ub.r.
AXJO
-
JP225
-
KS11
-
MWIG40
-
WIG
-

Warszawa, 28.02.2023 (ISBnews/ CMC Markets) - Po serii wyprzedaży spółek z indeksu WIG20, od czwartku obserwujemy próbę odbicia przy skrajnie niskiej aktywności inwestorów. Po czwartkowej próbie powrotu warszawskich byków do gry, kończąca tydzień sesja na parkiecie przy Książęcej pokazała kto w tej chwili rozdaje karty.

Początek tygodnia dał bykom impuls do działania, po tym jak europejskie parkiety otworzyły się na wysokich poziomach i pięły się na północ, jednak po obrotach widać było, że chętnych do kupowania akcji było jak na lekarstwo. Sesja zakończyła się wzrostem wszystkich benchmarków. Dane napływające z polskiej gospodarki są dalekie jednak od tego by sądzić, że powraca do zdrowia. Niemniej jednak należy pamiętać, że zadaniem giełdy jest wyprzedzać gospodarkę o około 6-9 miesięcy.

Z danych makroekonomicznych, dziś poznamy rewizję PKB za IV kwartał. Wzrost gospodarczy w ujęciu rocznym zmniejszył się, ale wciąż pokazał dodatni wzrost PKB, jednak w ujęciu kwartalnym zanurkował do poziomu minus 2,4%. Jeśli odczyt za pierwszy kwartał również znajdzie się na minusie, gospodarka znajdzie się w technicznej recesji. Sprzedaż detaliczna w styczniu w ujęciu miesięcznym tąpnęła z 12,9% do minus 22,8%.

Od strony technicznej, od czwartku mamy reakcję na skrajne wyprzedanie rynku, na co mogły wskazywać narzędzia analizy technicznej. Na wykresie miesięcznym straszyć może inwestorów czarny duży korpus. W rezultacie luty może być najgorszym miesiącem dla kupujących akcje od września 2022 r., gdy kreował się dołek na indeksie. Technicznie, WIG20 wcześniej przetestował od spodu rozbite wsparcie w okolicach 1870 pkt, a zatem to, czego można było się spodziewać, czyli pogłębienie spadków z poziomu 1800 punktów stało się faktem i przy tym poziomie kupujący muszą wkroczyć do gry, chcąc bronić swoich racji, co wcale to nie będzie łatwe.

Głębsza korekta byłaby czymś normalnym, a nawet pożądanym po czteromiesięcznym rajdzie rozpoczętym w październiku 2022 r. Obrót na szerokim rynku wyniósł skromne 531 mln złotych. WIG zyskał 0,60%, a WIG20 dodał do dorobku 0,75%. Kontrakt na WIG20 wzrósł o 0,38%, meldując się na poziomie 1827 pkt. W obraz rynku wpisały się średnie i małe spółki. mWIG40 zyskał 0,04%, a sWIG80 wzrósł o 0,68%.

Na giełdach w rejonie Azji i Pacyfiku przeważają spadki w ślad za niemrawą sesją na Wall Street. Eksport Hongkongu spadł do najniższego poziomu od prawie 70 lat, a dane o produkcji przemysłowej Japonii zaskoczyły in minus, przy wzroście sprzedaży detalicznej. Z jednej strony inwestorzy wyceniają odbicie chińskiej gospodarki po odejściu od polityki zero covid, a z drugiej zaś inflacja, widmo recesji i geopolityka pozostają największymi z obaw. Nikkei traci 0,06%, australijski S&P/ASX 200 drożeje o 0,47%, a południowokoreański KOSPI rośnie o 0,31% po spadku dzień wcześniej o 1,15%.

Daniel Kostecki - analityk rynków finansowych, CMC Markets Polska

(ISBnews/ CMC Markets)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.