DZIEŃ NA GPW: Słabe nastroje na świecie nie zwiastują kontynuacji wzrostów na GPW

DZIEŃ NA GPW: Słabe nastroje na świecie nie zwiastują kontynuacji wzrostów na GPW

PAP  | 06.12.2018 08:40

DZIEŃ NA GPW: Słabe nastroje na świecie nie zwiastują kontynuacji wzrostów na GPW

(PAP) Spadki na światowych rynkach akcji w czwartek rano ograniczają szanse na powtórzenie przez indeksy GPW wzrostów ze środy - ocenił Piotr Neidek, analityk DM mBanku.

"Patrząc na notowania DAX futures można mieć realne obawy o kondycję europejskich byków. Niemieckie futures dotarły do poziomu ostatni raz widzianego w grudniu ubiegłego roku, zaś dzisiejsze przełamanie tegorocznej +podłogi+ potwierdza słabość popytu" - napisał w porannym komentarzu Neidek.

Zwrócił on także uwagę na spadki na giełdach w Azji oraz zniżkujące kontrakty na S&P 500.

"Na szczęście gracze znad Wisły są odporni na to, co się dzieje w otoczeniu zewnętrznym, jednakże jak pokazuje historia, GPW raczej nie stanie się zieloną wyspą na światowych parkietach. Wprawdzie bywa tak, że WIG20 rośnie, kiedy DAX spada, jednakże tego typu zachowanie traktowane jest w kategorii aberracji, a nie trwałego trendu. Po wczorajszym rajdzie Świętego Mikołaja dzisiaj do gry ma prawo wkroczyć Grinch i skonfrontować się z giełdowymi optymistami, zatem plany obecnego solenizanta mogą zostać mocno pokrzyżowane" - napisał.

WIG20, pomimo negatywnego sentymentu na parkietach zachodnioeuropejskich, na zamknięciu środowej sesji znalazł się nad kreską. WIG20 wzrósł o 0,41 proc. do 2.354,54 pkt., mWIG40 spadł o 0,16 proc. do 4.053,43 pkt., sWIG80 zyskał 0,32 proc. do 11.009,03 pkt., a WIG wzrósł o 0,25 proc. do 59.707,73 pkt.

Sesja w Europie zakończyła się spadkami. Euro Stoxx 50 zniżkował o 1,2 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 1,2 proc., francuski CAC 40 stracił 1,4 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 1,4 proc. W USA w środę nie było sesji.

W Azji na giełdach duże spadki indeksów. W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 1,9 proc. W Chinach wskaźnik SCI w dół o 1,5 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zniżką o 2,8 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na minusie o 1,6 proc. W Indiach indeks Sensex spada o 1,1 proc.

W czwartek rano kontrakty na Euro Stoxx 50 spadają o 1,1 proc., na FTSE 100 idą w dół o 0,2 proc., na CAC 40 spadają o 1,0 proc., a na DAX tracą 1,2 proc. Futures na S&P 500 zniżkują o 0,9 proc.

Złoty osłabia się wobec euro o 0,15 proc., a wobec dolara o 0,35 proc. Ropa WTI tanieje o 0,7 proc., a miedź na Comex spada o 1,1 proc. (PAP Biznes)

Ważne fakty

Najnowsze komentarze

Dodaj komentarz
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.
Dyskusja
Napisz odpowiedź...
Prosimy poczekaj minutę, zanim znów zaczniesz komentować.

Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.

English (USA) English (UK) English (India) English (Canada) English (Australia) English (South Africa) English (Philippines) English (Nigeria) Deutsch Español (España) Español (México) Français Italiano Nederlands Português (Portugal) Português (Brasil) Русский Türkçe ‏العربية‏ Ελληνικά Svenska Suomi עברית 日本語 한국어 中文 香港 Bahasa Indonesia Bahasa Melayu ไทย Tiếng Việt हिंदी
Wyloguj się
Czy jesteś pewny, że chcesz się wylogować?
NieTak
AnulujTak
Zapisz zmiany

+