🟢 Ceny na rynkach idą w górę. Każdy członek naszej 120-tysięcznej społeczności potrafi to wykorzystać. Ty także możesz.
Zdobądź 40% ZNIŻKĘ

DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie poszły w górę; rentowności obligacji rosną

Opublikowano 13.09.2019, 18:06
© Reuters.  DZIEŃ NA RYNKACH: Indeksy w Europie poszły w górę; rentowności obligacji rosną
USD/JPY
-
UK100
-
EUR/PLN
-
XAU/USD
-
FCHI
-
DJI
-
DE40
-
STOXX50
-
JP225
-
BARC
-
CBKG
-
BNPP
-
CAGR
-
AAPL
-
LSEG
-
ULVR
-
GC
-
LCO
-
CL
-
ZS
-
IXIC
-
WIG
-
STOXX
-

(PAP) Na koniec tygodnia indeksy w Europie wzrosły, a w USA wahają się. Inwestorzy z optymizmem podchodzą do doniesień o zapowiadanych ustępstwach w negocjacjach USA-Chiny. Obligacje rynków bazowych umacniają się.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 poszedł w górę o 0,32, niemiecki DAX zwyżkował o 0,47 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę o 0,22 proc., a brytyjski FTSE 100 zyskał 0,31 proc.

Rynki reagują na sygnały złagodzenia napięcia w konflikcie USA-Chiny oraz oczekują na posiedzenie Rezerwy Federalnej USA w przyszłym tygodniu.

W indeksie szerokiego rynku Stoxx Europe 600 najwięcej zyskuje sektor bankowy - Caixa Bank oraz Banco de Sabadell idą w górę o 7,5 proc., Royal Bank of Scotland, Commerzbank (DE:CBKG) i Barclays (LON:BARC) o 5,5 proc.

Akcje UBS Group drożeją o 2,5 proc. - spółka przeprowadza przegląd niektórych sektorów i obszarów geograficznych w Azji pod kątem spowolnienia tempa zatrudnienia - podaje "Business Times".

BNP Paribas (PA:BNPP) zyskuje 2,5 proc., pomimo obniżenia rekomendacji do "równoważ" z "przeważaj" przez analityków Credit Agricole (PA:CAGR).

Tracą producenci dóbr podstawowych - Nestle idzie w dół o 2,5 proc., a Unilever (LON:ULVR) o 1,5 proc.

Notowania London Stock Exchange (LON:LSE) rosną o 3,5 proc. po tym, jak zarząd giełdy podjął jednogłośną decyzję o odrzuceniu oferty przejęcia przez giełdę w Hongkongu za 36,6 mld USD.

"Jestem teraz mniej zaniepokojony, jeśli chodzi o rynki akcji. Działamy w otoczeniu, w którym bankierzy centralni mówią, że stopy procentowe pozostaną ujemne przez strasznie długi czas. Stopa dywidendy z akcji nadal wygląda zachęcająco, nie sprzedawałbym akcji w obecnych okolicznościach" - powiedział ekonomista ds. globalnych rynków akcji w Commerzbanku.

W piątek na warszawskim parkiecie główne indeksy zwyżkowały.

RYNKI AKCJI

Indeks S&P 500 rośnie o 0,1 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,22 proc., a Nasdaq spada o 0,05 proc.

Notowania Broadcom spadają o 3,5 proc., a Apple (NASDAQ:AAPL) o 2 proc.

Indeks MSCI Emerging Markets wzrósł o 0,52 proc. do 1.02,33 pkt.

W Azji Nikkei 225 wzrósł o 1,05 proc., a w Chinach SCI poszedł w górę o 0,75 proc.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 zyskał 0,5 proc. do 2.200,95 pkt., WIG zwyżkował 0,5 proc. do 58.144,64 pkt.

RYNKI OBLIGACJI

Rentowność 10-letnich UST zwyżkuje o 9 pb do 1,86 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie 8 pb do 2,34 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 9 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: -8 pb.

Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji rośnie o 6 pb do: -0,45 proc.

Rentowność norweskich obligacji 10-letnich idzie w górę o 12 pb do 1.36 proc.

Podczas piątkowej sesji rentowność polskich 10-latek spadła o 5 pb do 2,02 proc.

WALUTY

Dolar osłabia się o 0,09 proc. wobec koszyka walut do 98,22 pkt.

Eurodolar idzie w górę o 0,07 proc. do 1,1075.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,06 proc. do 108,1.

Kurs funta zwyżkuje o 0,88 proc. wobec dolara do 1,246.

Kurs EUR/PLN wyniósł 3,9194, a EUR/PLN 4,3367.

SUROWCE

Na rynku paliw ropa WTI na NYMEX spada o 0,38 proc. do 54,88 USD za baryłkę, a Brent na ICE idzie w dół o 0,2 proc. do 60,26 USD/b.

Złoto spada 0,4 proc. do 1.501 USD za uncję.

DANE I POLITYKA MONETARNA

Sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podali statystycy Departamentu Handlu. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2 proc.

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł we wrześniu 92 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Rynek oczekiwał odczytu na poziomie 90,8 pkt. wobec 89,8 pkt. w sierpniu.

Produkcja przemysłowa w Japonii w lipcu wzrosła o 1,3 proc. mdm - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w komunikacie, w II wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu o 1,3 proc. mdm.

Pakiet stymulacyjny, który zaproponował w czwartek EBC, jest nieproporcjonalny do obecnych warunków makroekonomicznych i istnieje obawa, że może być nieskuteczny - powiedział w piątek członek Rady Prezesów EBC Klaas Knot.

POLITYKA

Państwowa agencja prasowa Chin Xinhua podała w piątek, że chiński rząd zachęca firmy do kupowania amerykańskich produktów rolnych, w tym soi i wieprzowiny.

W poniedziałek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się w Luksemburgu z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, żeby rozmawiać o brexicie - poinformowała KE.

KALENDARIUM NA PONIEDZIAŁEK

O 4:00 w Chinach ukaże się raport dotyczący produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w sierpniu.

O 14:30 w USA zostanie opublikowany indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork za wrzesień. (PAP Biznes)

Najnowsze komentarze

Zainstaluj nasze aplikacje
Zastrzeżenie w związku z ryzykiem: Obrót instrumentami finansowymi i/lub kryptowalutami wiąże się z wysokim ryzykiem, w tym ryzykiem częściowej lub całkowitej utraty zainwestowanej kwoty i może nie być odpowiedni dla wszystkich inwestorów. Ceny kryptowalut są niezwykle zmienne i mogą pozostawać pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak zdarzenia finansowe, polityczne lub związane z obowiązującymi przepisami. Obrót marżą zwiększa ryzyko finansowe.
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu handlu instrumentami finansowym lub kryptowalutami należy dogłębnie zapoznać się z ryzykiem i kosztami związanymi z inwestowaniem na rynkach finansowych, dokładnie rozważyć swoje cele inwestycyjne, poziom doświadczenia oraz akceptowalny poziom ryzyka, a także w razie potrzeby zasięgnąć porady profesjonalisty.
Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy. Ceny te zatem mogą być nieprecyzyjne i mogą różnić się od rzeczywistej ceny rynkowej na danym rynku, a co za tym idzie mają charakter orientacyjny i nie nadają się do celów inwestycyjnych. Fusion Media i żaden dostawca danych zawartych na tej stronie internetowej nie biorą na siebie odpowiedzialności za jakiekolwiek straty lub szkody poniesione w wyniku inwestowania lub korzystania z informacji zawartych na niniejszej stronie internetowej.
Zabrania się wykorzystywania, przechowywania, reprodukowania, wyświetlania, modyfikowania, przesyłania lub rozpowszechniania danych zawartych na tej stronie internetowej bez wyraźnej uprzedniej pisemnej zgody Fusion Media lub dostawcy danych. Wszelkie prawa własności intelektualnej są zastrzeżone przez dostawców lub giełdę dostarczającą dane zawarte na tej stronie internetowej.
Fusion Media może otrzymywać od reklamodawców, którzy pojawiają się na stronie internetowej, wynagrodzenie uzależnione od reakcji użytkowników na reklamy lub reklamodawców.
Angielska wersja tego zastrzeżenia jest wersją główną i obowiązuje zawsze, gdy istnieje rozbieżność między angielską wersją porozumienia i wersją polską.
© 2007-2024 - Fusion Media Limited. Wszelkie prawa zastrzeżone.